Budoucí překladatelé mezi námi

            V průběhu listopadu a na začátku prosince se na naší škole konaly dvě soutěže v překladu z cizích jazyků.

            První soutěž byla pořádána Palackého univerzitou v Olomouci. Žáci překládali dva texty – odborný se týkal státních financí a neodborný byl úryvek z knihy současného amerického autora. Žáci mohli při překladu používat jak papírových, tak internetových slovníků a na svoji práci měli 60 minut.

            Ze všech velmi povedených textů byly vybrány tři nejlepší, které postupují do fakultního kola v Olomouci a jejich autory jsou: Zuzana Kušnírová (3. B), Kateřina Raclová (3. B) a Kristýna Sýkorová (1. A).

            Další příležitost pro mladé překladatele se naskytla 5. prosince 2019. Soutěž Iuvenes Translatores je pořádána pro překladatelské talenty v Evropské unii. Protože naše škola nebyla vylosována do mezinárodního kola, mohli jsme se zúčastnit alespoň toho národního. A tak se nadšení překladatelé měli možnost poprat s nelehkým textem plným frázových sloves, přísloví nebo idiomů.

            Ze všech textů pak byly vybrány tři nejlepší, jejichž autorkami jsou: Natálie Skácelová, Simona Řehulková a Zoia Tarabanko (všechny z 1. C). Text, který Natálie přeložila, jsme poslali na ředitelství soutěže, a budeme držet pěsti, aby byl vybrán mezi 20 nejlepších z republiky. Zajistil by tak Natce účast na překladatelském workshopu Univerzity Karlovy.

Mgr. Vendula Kopťáková

19_12_05_Překladatelské soutěže

Kategorie: Aktuality