Víte, jak dlouho trvá cesta z Opavy do Chebu?

            My odpověď známe.

            Dlouho.

            Jako jeden ze tří týmů z Moravskoslezského kraje a vůbec první tým ze Slezského gymnázia jsme se probojovali do celorepublikového finále dějepisné soutěže studentů gymnázií ČR a SR. Letos se konal již 28. ročník této soutěže, kterou každoročně pořádá Gymnázium Cheb. Naše dvoudenní cesta začala ve středu 20. listopadu 2019 v dopoledních hodinách na opavském nádraží. I přes (ne)očekávané zpoždění jsme úspěšně dorazili do Prahy, a jen tak tak stihli vlak do naší cílové destinace.

            Do Chebu jsme dorazili večer vyzbrojeni vědomostmi o letech 1978–1992, na které byla tento rok soutěž s podtitulem „Od společného probuzení k přerodu a rozdělení“ zaměřena. Důraz byl kladen na sametovou revoluci, jejíž 30. výročí jsme si letos připomněli.

            Ve čtvrtek 21. listopadu nastal náš osudový „Den D“. Konkurence byla veliká. Některá z družstev dokonce navštěvovala v rámci školy speciální semináře zaměřené přímo na tuhle soutěž. Ze 75 trojčlenných týmů z České a Slovenské republiky jsme se umístili na 55. místě.

            Není jednoduché se do republikového kola dostat, proto všichni, kterým se podařilo do Chebu probojovat, obdrželi hromadu (ano, doslova hromadu) knih. Jednalo se především o literaturu faktu zaměřenou na 20. století, a zvláště pak rok 1989. Ani my jsme nebyli výjimkou. I když jsme nevyhráli, odcházeli jsme každý s dvěma taškami knih. A to je pro nadšence historie dostatečná odměna.

            Soutěž se koná pod záštitou Ministerstva školství České i Slovenské republiky, Senátu Parlamentu ČR a Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR. Přítomni byli Milan Štěch, místopředsedy Senátu PČR, Jan Ruml, bývalý ministr vnitra za ODS a významná osobnost polistopadového období, Alexandr Vondra, signatář Charty 77, ministr obrany za ODS, který na poslední chvíli přicestoval z Bruselu, kde aktuálně působí jako poslanec Evropského parlamentu. Studenty prostřednictvím videa pozdravila i slovenská prezidentka Zuzana Čaputová, která zadávala také jeden z úkolů.

            Po skončení soutěže jsme vyrazili na cestu do Prahy. Tentokrát jsme měli velkou časovou rezervu, takže jsme spoj domů skvěle stihli. Do Opavy jsme přijeli unaveni až v pozdních nočních hodinách.

            Všichni se shodneme, že to byla neuvěřitelná zkušenost, na kterou budeme ještě hodně dlouho vzpomínat. A jako bonus jsme poznali další kousek naší republiky. Přenecháváme však štafetu našim nástupcům, kterým tímto přejeme hodně štěstí a úspěchů v březnu 2020 v krajském kole v Bohumíně.

            Děkujeme paní učitelce Podrazké, pod jejímž vedením jsme se na soutěž připravovali.

            Tým ve složení: Markéta Fuksíková (4. B), Ondřej Tatýrek (3. C) a Martin Škrobánek (2. C)

19.11.20_Dějepisná soutěž gymnázií v Chebu

Kategorie: Aktuality