Tak to všechno začalo – Praha 4. A

            Naše exkurze do Prahy začala 11. září 2019 po čtvrté hodině ráno, kdy jsme společně vyjeli z opavského nádraží. Po příjezdu do Prahy jsme si nechali zavazadla v hostelu, který byl příhodně umístěn u Václavského náměstí. Následně jsme měli čas se po dlouhé cestě nasnídat a nasát atmosféru hlavního města. Poté proběhla návštěva České národní banky. Zhlédli jsme dva krátké dokumenty a prošli zajímavou expozici týkající se vývoje peněz nejen na našem území. Zároveň jsme si mohli zkontrolovat pravost vlastních bankovek nebo potěžkat zlatou cihlu.

            Po hodině a půl jsme opustili Českou národní banku a vydali se procházkovým rytmem po památkách v okolí. Viděli jsme Obecní dům, Prašnou bránu, dům U Černé Matky boží, Ungelt, Týnský chrám, Staroměstské náměstí a Orloj. Pak jsme se vypravili po „královské cestě“ dál a došli přes Malé náměstí Karlovou ulicí až ke Karlovu mostu. Tyto i další památky doprovázeli naši spolužáci krátkými referáty. Program dne jsme zakončili na ostrově Kampa u Lennonovy zdi.

Tereza Daková a Adam Lampa

Národní divadlo a pak i trocha bulváru

            Druhý den začínal prohlídkou Zlaté kapličky. V úvodu nás průvodce informoval: „Čeká nás 92 schodů. Tak jdeme!“ Vystoupali jsme do 1. pořadí, odkud jsme hleděli do přízemí a na dvě patra lóží s prezidentským a primátorským balkonem. Strop s vyobrazením Múz byl téměř na dosah. Sešli jsme ale také do suterénu divadla, kde jsme se dozvěděli zajímavosti o základních kamenech. Nejvíc se nám však líbilo na terase Národního, odkud jsme se rozhlíželi po blízkých památkách Prahy.

            Dalším bodem programu byla návštěva Muzea Karlova mostu. Muzeum bylo hezké a interaktivní, ale nás daleko více potěšila plavba po Vltavě. Při chutném nanuku jsme poslouchali zasvěcený a vtipný výklad ostříleného „říčního vlka“, který přidal obrázky i trochu bulvární informace o řece a stavbách na jejích březích.

            Čtvrteční odpoledne měl každý z nás ve vlastní režii.

Mgr. Magda Hrstková 

Unikli jsme mýtickým postavám, abychom se poučili a pochutnali si

            V pátek 13. září jsme si po ranním výšlapu na Vinohrady zahráli únikovou hru. Rozděleni jsme byli do tří skupin a každá měla jiné téma – snazší či těžší. Někteří se proměnili v kouzelníky, další zachraňovali Zemi a ostatní se museli ubránit zombie. Nakonec se nám všem podařilo uniknout.

            Po přesunu a obědové pauze následovala procházka židovskou čtvrtí Josefov. Prohlédli jsme si některé synagogy a židovský hřbitov. Paní průvodkyně nás obohatila o zajímavé informace ze světa judaismu a z období holocaustu.

            Sladkou tečkou za tímto dnem bylo Muzeum čokolády, kde jsme měli možnost poznat historii této pochoutky, vyfotit se třeba s Krtečkem a mlsat čokoládu z Peru nebo Kolumbie. Na závěr nám šikovný cukrář ukázal, jak probíhá ruční výroba pralinek belgického typu. Po této exkurzi jsme očekávali opravdu sladké sny.     

Nikol Čechová a Anna Vávrová

Poslední den aneb Smutný návrat domů

            Poslední den pobytu v Praze žáci naší třídy navštívili Vyšehrad a také Pražský hrad. Metrem jsme se projeli k sídlu českých knížat, v příjemném ránu se prošli po hradbách a navštívili Vyšehradský hřbitov se Slavínem. Zde jsme měli za úkol najít hrob některé významné osobnosti, která by byla spojena s literaturou.

            Pak nás metro dopravilo na Malou Stranu, kde spolužáci postupně dokončovali své referáty o jednotlivých památkách. Vystoupali jsme Nerudovou ulicí a z vyhlídky u Pražského hradu se kochali výhledem na pražské panorama. Stihli jsme polední výměnu stráží a pak se vydali na Pohořelec. Exkurze byla zakončena referátem o pražské Loretě.

            Odpoledne jsme se vydali domů. Cesta ubíhala rychle, protože mnozí po náročné exkurzi odpočívali a relaxovali. Kateřina Vašíčková

19_09_11-13 Praha 4. A

Kategorie: Aktuality