Ahoj, jsme přátelé

            International Friendship Cities Summer Camp začal tím, že jsme se sešli o půlnoci na parkovišti u naší školy. Čekal nás zde odvoz do Vídně, kde již následovalo odbavení a let se dvěma přestupy. Dlouhou cestou jsme se v pořádku dostali do Číny, do města Dongguan. Po náročné cestě jsme se ubytovali a odpočinuli si. Program započal vydatnou večeří, na níž jsme se seznámili s účastníky z ostatních států (Čína, Korea, Německo, Španělsko) i s různorodým programem a následně se rozdělili do týmů, ve kterých jsme absolvovali celý camp.

            Ráno po snídani jsme odjeli do místní experimentální školy, kde nás čekaly outdoorové aktivity ve skupinách, různé seznamovací hry a tvorba vlajek každého týmu. Poté následoval oběd – na exotické asijské kuchyni jsme si opravdu pochutnali. Odpolední program už se konal mimo areál školy. Jeli jsme se podívat na dračí tance a ukázku kung fu. Každý si mohl zkusit, co chtěl, čehož jsme my Češi vždy využili. Zakončení dne se odehrávalo v restauraci mimo náš hotel, kde jsme si také vylosovali našeho hostitele na poslední večer.

           Další den začal opět ve škole, kde jsme v týmech pokračovali v boji o vítězství. Na posilněnou jsme měli čínské knedlíčky, které jsme předtím společnými silami udělali, a hned po jídle jsme navštívili Keyuan Garden, která je skutečně nádherná. Ještě v prostorách zahrady jsme si zkusili kaligrafii (psaní čínské Kanji – čínského písma) a poslechli si čínskou operu. Pár šťastlivců si ji mohlo i zazpívat nebo si vyzkoušet kostýmy postav.

            Viděli jsme čínský venkov, kulturu, vyzkoušeli si nové věci a ochutnali úžasnou čínskou kuchyni. Dostali jsme také šanci navštívit tři muzea.  Mysleli jsme, že lepší to už být nemůže – až do pátečního programu. Hned ráno jsme v týmech dostali instrukce, jejichž úkoly jsme museli splnit a najít tak knížku. Bylo to vcelku vtipné, protože všechen text byl čínštině. Nezbývalo, než poslouchat Číňany ve skupině, kteří nás informovali o tom, co máme dělat. Musela jsem například naučit nějakého náhodného člověka říct: „Ahoj, jsme přátelé.“ Dostali jsme také nějaké peníze, abychom si zajistili oběd. Tohle byla jediná týmová aktivita pro tento den, protože pak jsme se rozdělili a každý šel k rodině, kterou si vylosoval. Strávili jsme u nich odpoledne, večer a noc. Měli pro nás nachystaný úžasný program. Bylo velice příjemné a hezké si vyzkoušet jeden den v čínské rodině.

            Den před odjezdem už se všichni připravovali na závěrečnou ceremonii. Každý tým zde předvedl své vystoupení, dostali jsme dárečky a vítězové zasloužené ceny. Mezi dárky organizace, která nám tohle vše umožnila, bylo i DVD, kde je video z celého našeho pobytu. Všichni jsme se objímali, podepisovali, loučili se a brečeli.

            I přes cestu zpět, která byla trošku náročnější, jelikož jsme měli menší problémy s letem, jsme se dostali domů živí a zdraví. Výlet se nám všem neskutečně líbil, poznali jsme Čínu, její kulturu, přírodu, jídlo, prostě vše. Seznámili jsme se s lidmi z různých států, se kterými nadále udržujeme kontakt. Dostali jsme tuhle jedinečnou šanci vidět kousek úplně jiného světa. Myslím, že na to budeme všichni dlouho vzpomínat a že to byl jeden z nejkrásnějších a nejlepších zážitků v životě.

            Určitě to všem, kteří by chtěli, doporučujeme. Navštívit Čínu stojí za to.

Klárka Vašíčkova a Andrea Pašková, 3. C

19_09_30 Vzpomínky na zájezd do Číny

Kategorie: Aktuality