NE/bezpečnost kyberprostoru očima odborníka

Ve čtvrtek 26. června 2019, jsme se v hale Slezského gymnázia zúčastnili nesmírně zajímavé a poučné přednášky o bezpečnosti v kyberprostoru, kterou nám předložil odborník na oblast ochrany informací pan ing. Vladimír Lazecký, generální ředitel společnosti Viavis.

Pan Vladimír Lazecký nám pověděl mnoho zajímavých informací, o kterých spousta z nás neměla ani ponětí. Dozvěděli jsme se, že internet a sociální sítě o nás ví více, než o sobě víme my sami. Že díky informacím s námi hackeři mohou lehce manipulovat a že naši identitu dokonce dokáží poznat podle způsobu psaní na klávesnici. Kontrolu nad tím, co o nás chce svět vědět, máme jenom my, ale stále neexistuje žádný antivir, který by vše ochránil. Zjistili jsme, že silné heslo je lepší než zabezpečení pomocí biometriky (otisk prstu, vzhled obličeje, …), protože když nám hacker ukradne heslo, můžeme ho změnit, ale svou vlastní biometriku nezměníme. Pan Lazecký uváděl mnoho konkrétních případů bezpečnostních incidentů na internetu, které jeho firma řešila, a tím nám demonstroval, že před hackery není bezpečná ani navenek silná organizace.

Kolega pana Lazeckého, mladý hacker, nám prakticky ukázal, jak jediným přihlášením dokáže získat přihlašovací údaje a hesla nebo jak stažením jedné nepotřebné aplikace lze ovládnout cizí mobil a získat z něj spoustu osobních dat a informací, které by v budoucnu mohly být použity proti jejich majiteli. Podle jeho tvrzení stačí hackerovi, když necháte jen 30 sekund mobil volně ležet a on ho může ovládnout tím, že do něj nainstaluje nepřátelský software.

Přednáška byla rozhodně obohacující a myslím si, že spousta z nás se ještě dlouho bude bát otevřít mobil.

A pro zajímavost a doplnění uvádíme ještě převzatý rozhovor v DVTV s panem Lazeckým na téma bezpečnost na internetu (https://video.aktualne.cz/dvtv/data-lze-dostat-z-kazdeho-systemu-jde-pouze-o-mnozstvi-usili/r~37c2c96066c011e5adcb0025900fea04/).

Aneta Šoltysová, 2.C

19_06_26 Bezpečnost v kyber prostoru

Kategorie: Aktuality