Pálava 2019 – tentokrát v dešti

            Ve dnech 27. 30. května 2019 se uskutečnila poznávací exkurze 3. ročníku. Třídy měly podobný program, proto si jistě barvitý obrázek uděláte i podle líčení 3. A:

V pondělí vyjel jako obvykle ranní vlak z Opavy směrem na Český Těšín. Tentokrát však vezl třetí ročník Slezského gymnázia na komplexní vzdělávací kurz Pálava 2019. Po úspěšných přestupech v Ostravě a Břeclavi se žákům společně s učiteli podařilo dorazit na místo ubytování do Mikulova.

Prvním bodem programu byla historická ralley Mikulov, kdy se žáci seznámili s historií Náměstí a zámku. Následoval Geopark na Turoldu s výkladem pana učitele Mikulíka a možností spatřit např. jurský vápenec, žulu nebo travertin a třeba o nich i něco zajímavého zjistit.

Program prvního dne byl zakončen výšlapem na Svatý kopeček, který je jedním z Pavlovských vrchů a spolu se zvonicí a kaplí sv. Šebestiána tvoří významnou krajinnou dominantu nad Mikulovem. Po cestě mohli žáci zpozorovat některé z nepůvodních rostlin, jako pajasan žláznatý, trnovník akát, nebo dokonce parazitické zárazy.

Kateřina Bašarinová

Druhý den se nesl ve stylu poznávání dějepisu a zároveň i biologie. Po snídani v místní školní jídelně jsme se autobusem vydali do Lednicko-valtického areálu, abychom si prošli interiér místního zámku a poznali krásy přírody kolem něj. I přes silný déšť jsme s dobrou náladou putovali nádherným přírodním prostředím a poslechli si výklady paní učitelky Hrstkové a pana učitele Mikulíka. Panu učiteli se dokonce povedlo na zemi chytit roháče obecného, abychom si ho mohli velmi zblízka prohlédnout.

Z Lednice jsme se přesunuli do Valtic, kde pro nás byla naplánována exkurze do zdejších Zámeckých vinných sklepů. Je to podnik s dlouholetou tradicí. Všem se moc líbil komentář zasvěceného průvodce. Návštěva pro nás byla asi nejlepším možným zakončením tohoto dne.

Ondřej Kramný

Den třetí opět navazoval ve znamení turistiky. Po naplnění našich žaludků potřebnou energií jsme se obaleni v pláštěnkách, s batůžky na zádech a řízky v rukách vypravili na dlouhou túru plnou bahna. Naší první zastávkou se stal pálavský Děvín, kde jsme si odpočinuli a pokochali se krásami okolní krajiny. Po načerpání sil naše cesta pokračovala na Dívčí hrady, kde jsme si formou scénky představili místní pověsti. A pak už dlouhou cestou přes moravské vinice zpět a na večeři!

Matěj Rosner

Poslední den jsme se vydali do jeskyně Na Turoldu, která se nachází v přírodní rezervaci stejnojmenného vrchu. Tato rezervace patří k nejstarším na území dnešní chráněné krajinné oblasti a biosférické rezervace Pálava. Uvnitř jeskyně také zimují netopýři, ale my jsme stihli už jen jednoho. Stejně se vedlo i ostatním třídám, které se do jeskyně podívaly v předchozích dnech.

Po návštěvě jeskyně jsme se prošli židovskou částí Mikulova a zavítali jsme na židovský hřbitov i do synagogy, kde jsme se dozvěděli více o historii Židů v Mikulově. Nakonec jsme se rozloučili s jižní Moravou a vydali se na cestu domů, kam jsme nakonec i přes náročné podmínky dorazili v pořádku.

Tereza Daková

19_05_27-30 Exkurze na Pálavu

Kategorie: Aktuality