Televize SGO s Českou televizí

Ve čtvrtek 15.10. se někteří členové Televize SGO dopravili do Příbrami, aby se zde v pátek 16.10. účastnili již 4. ročníku akce s názvem „Jak se dělá televize s Českou televizí“, pořádané místním gymnáziem, kterému se podařilo sehnat mnoho zajímavých osobností ČT a celkem čtrnáct televizí z různě vzdálených škol.IMG_0873

Program zahájili v pátek souběžnými přednáškami v 9:00 Taťána Míková a Jaroslav Kučera, proto se náš pětičlenný tým rozdělil na dvě části. Jaroslav Kučera je výkonným producentem ČT a zvídavé posluchače včetně nás informoval, co Česká televize vytváří za filmy a seriály a na co se diváci mohou těšit.

 Taťána Míková pracuje v ČT jako moderátorka předpovědi počasí. Z této přednášky jsme si odnesli zajímavé údaje ohledně pravděpodobnosti úspěšné předpovědi. Předpověď na druhý den má úspěšnost 90 až 95 % a předpověď na šest dní dopředu už je úspěšná pouze na 80 %. Kromě toho nás také zaujalo, že moderující si musí do své předpovědi veškeré údaje a grafiku zpracovat individuálně.

Po půlhodinové přestávce se nám v 11:00 představil investigativní žurnalista a v současnosti šéfredaktor reportážní publicistiky Marek Wollner. Má na starosti pořady Reportéři ČT, Černé ovce a 168 hodin. Přednášel o nebezpečí nových technologií, které jsou nebezpečné pro ty, kdo se ztrácejí v množství informací a nechají se snadno zmanipulovat, proto i ČT by si měla informace ověřovat u minimálně dvou nezávislých zdrojů, než informaci zveřejní.

Ředitel programu ČT Milan Fridrich přišel na řadu ve 13:00. Sdělil nám, že největší hodnota televize spočívá ve výrobě obsahu nebo že omezování zahraničních zpravodajů není pro česká média to nejlepší.

Poté následovala prezentace všech školních televizí včetně té naší.IMG_0868

V 17:00 byl již připraven televizní redaktor a moderátor Václav Moravec, kterého patrně všichni známe z pořadu „Otázky Václava Moravce“. V tu chvíli však zahájil pořad Otázky na Václava Moravce, jelikož celý svůj výstup se rozhodl věnovat otázkám publika. Z jeho odpovědí jsme se například dozvěděli, že podle jeho názoru by si dobrý novinář měl politiku zakázat, při rozhovorech máme zůstat nad věcí a neútočit nebo že se v jeho pořadu vyskytne prázdná židle jen tehdy, pokud pozvaný pětkrát odmítne přijít, i když si mohl termín zvolit sám. Studentům také doporučuje pro pochopení různých praktik v politice zhlédnout kultovní seriál „House of cards“ či dánský seriál „Borgen“.

Sobota začala opět v 9:00 souběžnými přednáškami Tomáše Drahoňovského a Petra Kopeckého, tudíž opět došlo k našemu rozdělení.

Moderátor ČT 24 Tomáš Drahoňovský si dovolil srovnat komerční a veřejnou televizi v poskytování pravdivých informací tím, že nám pustil jednu reportáž od obou televizí o stejném tématu, díky čemuž jsme zjistili, jak se manipuluje s informacemi.

Dramaturg dětských zpráv na kanále ČT:D Petr Kopecký ukázal nové možnosti pro budoucí studenty žurnalistiky a mediální komunikace.

Poté jsme se opět sešli v přednáškovém sále a bylo nás pět. V plné sestavě jsme tedy od 10:00 poslouchali šéfkomentátora redakce sportu ČT Roberta Zárubu. Seznámil nás s jeho přípravou na zápas ve formě tabulky, kde každý řádek obsahuje jméno hráče a zajímavé informace o něm v patnácti sloupcích. Budoucím moderátorům doporučuje především četbu např. Kundery, Čapka nebo Shakespearových sonetů pro zlepšení slovní zásoby.

Poslední osobností této akce byl moderátor,
který nám ukázal konkrétní chyby moderátorů. Z jeho přednášky jsme mj. zjistili, že považuje rozhovor za vrchol moderátorské práce.

Důkazem, že jsme si z této akce něco odnesli, je kromě předchozího výčtu užitečných informací také poznání skutečné povahy všech osobností, protože všechny známé tváře ČT přednášely naprosto bezprostředně. Bylo velice přínosné alespoň trochu poznat některé zaměstnance České televize a vidět jejich poměrně neformální projev.

Jménem Televize SGO bych také chtěl mnohokrát poděkovat všem organizátorům z gymnázia v Příbrami za tuto výbornou akci.

 

Záznamy ze všech přednášek můžete zhlédnout zde: https://www.youtube.com/watch?v=yTTnTybpOKA

Kategorie: Televize SGO