Moje možnosti a uplatnění v EU

Je ti Česká republika malá? Máš odvahu a chuť vyjet do zahraničí? Láká tě kariéra v Evropském parlamentu nebo v Evropské komisi?

Kladná odpověď na tyto otázky zazněla i od několika studentů Slezského gymnázia, a proto jsme se 28. 11. 2012 vydali na Slezskou univerzitu, kde probíhal seminář na téma Seberealizace v EU.

Jako první si vzala slovo paní Natálie Vlková ze Zastoupení EK v ČR. Dozvěděli jsme se spoustu užitečných informací ohledně možností stáže u Evropské komise. Obdobně, ovšem tentokrát o stážích v Evropském parlamentu hovořila paní Natálie Šťastná z Informační kanceláře EP v ČR.

Ačkoliv většina z nabízených stáží je pro nás zatím jen „hudba dálek“, neboť je třeba mít ukončené VŠ vzdělání a statistiky v poměru uchazeči/přijímaní jsou neúprosné, tato přednáška nám bezpochyby otevřela nové obzory a snad i motivovala do dalšího studia.

Trojici přednášejících uzavřela poradkyně paní Lucie Holubová z EURES (Evropského portálu pracovní mobility), díky níž jsme se dozvěděli o dalších možnostech zaměstnání ve státech EU. Statistiky o životních a pracovních podmínkách, volných pracovních místech v zemích EU a mnohem více si máte i vy možnost prohlédnout na www.eures.cz nebo www.ec.europa.eu/eures .

Tak neváhejte – dveře do Evropy jsou otevřeny!

Jana Montagová, 4. A

Kategorie: Základy společenských věd