Jak jsme rozhodovali o Evropě

V pondělí 19. listopadu 2012 se konalo celostátní finále soutěže „Staň se na den evropským politikem“. Protože se nám povedlo zvítězit v regionálním kole, které hostila naše škola, neminula nás možnost simulovat model EU s těmi nejlepšími z celé ČR. Už jsme zvyklí, že každá taková reprezentace znamená vstávání v brzkých ranních (nebo spíše pozdních nočních hodinách) a dostatek spánku nám rozhodně nehrozí. Přesto jsme se po deváté ranní odhodlaně hlásili v Evropském domě v samotném centru Prahy.

Hlavním tématem dvou oddělených jednání simulujících Evropský parlament a Evropskou radu a následujícího dohadovacího řízení bylo projednávání víceletého finančního rámce EU pro roky 2014–2020. Jedná se o téma poměrně náročné, a pokud nejste milovníci ekonomie, tak i nepříliš záživné. Sami skuteční poslanci a ministři se o něm stále dohadují. Naše debaty byly občas stejně vášnivé, ale nakonec jsme k závěru přece jen došli. Pak už zbývalo jen vyhlášení vítězů. Samozřejmě spolu s tím milým oznámením, kdy přesně jedeme za odměnu do Bruselu.

Jsme doopravdy rádi, že se nám do celostátního kola povedlo postoupit a v něm snad i obstojně reprezentovat nejen celou školu, náš kraj, ale i kraje přilehlé. Jednalo se o skvělou zkušenost a příjemně strávený den, samozřejmě s únorovým výletem do „hlavního města EU“jako třešničkou na dortu.

Simona Galiová, Luděk Plachký, 3. A

Kategorie: Základy společenských věd