Středeční přednáška – O golfu

p1120239Dne 14. listopadu 2012 jsme se mohli v prostorách Klubu ART potkat s lidmi, kteří propadli kouzlu golfu – sportu, který se z aristokratického Skotska rychle rozšířil do celého světa a stal se oblíbenou zábavou mnoha lidí z různých společenských vrstev.
Přednášku otevřel svým vystoupením student Slezského gymnázia David Martiník. Věnoval se popisu sportovišť a golfové výbavy, ale zmínil se krátce také o historii sportu a nezapomněl ani na pravidla v odívání hráčů, při čemž měl zdatného figuranta v dalším golfovém nadšenci Luďkovi Plachkém. Pro lepší představu David doprovodil svůj výklad názornou prezentací, takže jsme se podívali na různé druhy hřišť a upřesnili si, co se skrývá pod tajemnými názvy jejich jednotlivých částí. Názornost byla zajištěna rovněž tím, že David přinesl své golfové hole, týčko, míčky, vypichovátko atd.
V další části našeho setkání se slova ujal pan Petr Martiník, který je golfovým rozhodčím. Pravidlům se věnoval jen stručně, spíše nás upozornil na publikace, kde bychom příslušnou legislativu našli, nebo hovořil o speciální komisi v kolébce golfu v St. Andrews, která řeší sporné případy.
V poslední třetině přednášky se před posluchači znovu objevil další ze studentů Slezského gymnázia Luděk Plachký. Jako vítěz jednoho z golfových turnajů se podíval do golfového ráje, do Dubaje. A svou prezentací nám to umožnil také. Pohlédli jsme do zcela nového světa, kde se několik světově proslulých golfových turnajů hraje na hřištích vyrvaných poušti a zavlažovaných miliony hektolitrů vody, kde se ale také může bruslit v jednom z nákupních středisek nebo lyžovat na umělém sněhu. Vzhledem k tomu, že Luděk bydlel v hotelu na umělém ostrově v moři, podívali jsme se také na specifickou architekturu arabského stylu.
Přednáška bylo opravdu zajímavá a přinesla řadu informací nejen o golfu, ale také o světě, do něhož se podívá jen málo z nás. Proto každý, kdo si neudělal čas, aby se středeční přednášky zúčastnil, může jen litovat.
Mgr. Magda Hrstková

Kategorie: Aktuality