Tábor se Základní školou pro tělesně postižené

Jsou prázdniny a většina z nás je tráví třeba u moře nebo na chatě s přáteli, ale najdou se i takoví, kteří jsou ochotni pomáhat handicapovaným dětem. Několik studentek naší školy (Pavla Střílková, Petra Kočí, Zdeňka Cihlářová, Kateřina Chalupová, Jana Papežová, Eva Halfarová, Michaela Mackurová, Elvíra Kamrlová, Martina Bolatzká, Katka Frýdlová, Michaela Kurková, Marie Bolacká, Barbora Poláková a Natálie Stratilová) se zúčastnilo tábora pořádaného Základní školou pro tělesně postižené, který probíhal od 8. 7. do 14. 7. 2012 v areálu Bohemaland ve Zlatých Horách.
Hlavním tématem pobytu byla cesta kolem světa a každý den jsme navštívili jiný světadíl. Děti byly rozděleny do družstev, ve kterých plnily úkoly. V Austrálii skládaly puzzle s obrázky tamějších zvířat, v Asii kreslily mandaly, v Evropě vyráběly pizzu, v Americe vyráběly indiánské čelenky a lapače snů.
Dívky na táboře fungovaly jako asistentky. Jejich úkolem bylo starat se o přidělené dítě (oblékat ho, koupat, chodit s ním na toaletu, chystat jídlo atd.). Byla to opravdu „makačka“.
„Na tábor jsem vyrazila plná obav, ale zároveň i očekávání. Nikdy jsem s takovými dětmi nepracovala, a proto jsem výlet do Zlatých Hor brala jako výzvu. Ačkoli jsem byla zpočátku zklamaná z organizace, myslím, že tábor můžu za všechny ohodnotit pozitivně. Nejenže jsem se naučila starat o děti s tělesným postižením a získala obrovské zkušenosti, ale zároveň jsem si uvědomila spoustu věcí. Protože to, že se dítě narodí zdravé a bez handicapu, si člověk skutečně uvědomí, až když se dostane do prostředí s takovými lidmi,“ řekla Zdeňka Cihlářová.
„Nevěděla jsem, co mám čekat, co si mám vzít sebou, jestli mám něco sehnat, ale i přes to všechno jsem nastoupila 8. 7. do autobusu plného dětí. Celý tento týden mi dal spoustu zážitků, nových pohledů a rozhodně další zkušenosti. Až když se člověk dostane do kontaktu s handicapovanými dětmi si uvědomí, co vlastně to „zdraví“, které se každý rok přeje k narozeninám znamená. To, že trošku vázla spolupráce s vedoucími, hravě nahradily děti. Když si vzpomenu na poslední den, kdy ke mě jeden klučina přišel a objal mě se slovy: ,,Chci tady zůstat ještě týden, bude se mi stýskat,“ nemůžu tento tábor hodnotit jinak než výborně a doufám, že příští rok budu mít tu možnost si to zopakovat, “ zhodnotila tábor Pavla Střílková.
Já osobně beru tento pobyt jako velkou životní zkušenost. I když jsem byla ze začátku hodně zklamaná s organizací, postupem týdne jsem si začala uvědomovat, jak krásný mám život. Lidé v dnešní společnosti si pořád na něco stěžují, ale nedochází jim, jak dobře se mají. Každý člověk by si měl projít tímto táborem, aby viděl, co by někteří lidé dali za jeho zdravé nohy.
Eva Halfarová 3.D

Kategorie: MŠ Eliška