Český den proti rakovině

Český den proti rakovině proběhl ve středu 16. května 2012 také na naší škole. Letošní ročník byl zaměřen na rakovinu ledvin a ledvinové pánvičky. V současné době má každý desátý Čech problém s ledvinami, ledvinovými kameny nebo infekčními záněty ledvin. Každý rok se objevuje 2 800 nových případů rakoviny ledvin a čísla narůstají tak, že jsme předstihli ve výskytu této nemoci celý svět.
Nejčastějšími rizikovými faktory jsou kouření, obezita, vysoký krevní tlak a nedostatečný pitný režim. Abychom se nádorovému onemocnění vyhnuli, doporučuje se změnit životní styl – nekouřit, zlepšit pitný režim, pohybovat se a konzumovat kvalitní potraviny.
Stejně jako v předchozích letech se u příležitosti Dne proti rakovině prodávala kytička měsíčku lékařského, a to za minimální hodnotu 20,- Kč. Na naší škole jsme navštívili každou třídu a nabídli možnost příspěvku. Většina studentů byla ochotna přispět, někdy i vyšší částkou, než byla stanovena. Zapojili se také učitelé a ostatní zaměstnanci školy.
Část získaných peněz se využije při organizaci setkání lidí s nádorovým onemocněním ledvin a zbytek bude vložen do vývoje léku proti rakovině.
Právě nám bylo nabídnuto, abychom se této akce zúčastnily a my jsme to udělaly rády, protože si uvědomujeme, jak závažnou nemocí rakovina je. Byla to pro nás velmi obohacující zkušenost v jednání s lidmi a jsme rády, že jsme mohly pomoci.

Kristýna Konečná a Karolína Macháčková, 1. A

Kategorie: Biologie