Vzpomínky válečného fotografa

p1100976V týdnu od 16. do 20. dubna 2012 měli žáci Slezského gymnázia možnost prohlédnout si výstavu fotokopií záběrů, které v průběhu 2. světové války pořídil na západní frontě Ladislav Sitenský. Jako příslušník československé zahraniční armády působil v 312. peruti Britského královského letectva coby mechanik s povolením fotografovat.
Snímky tohoto klasika fotografie nás provedly životem prvních emigrantů ve Francii. Ačkoli chtěli bojovat proti fašismu, nebylo jim to umožněno a protloukali se velmi obtížně bez zásobování a munice. Když vypukla blesková válka a začalo obsazování Francie, snažili se mnozí z Čechoslováků dostat do Anglie. Byl mezi nimi i Ladislav Sitenský. Zde se pak konečně dostal k bojové jednotce. Chtěl se uplatnit jako pilot, ale byl odmítnut generálem Janouškem, který usoudil, že bude armádě platnější jako fotograf, který zdokumentuje činnost československé perutě. A tak pan Sitenský fotil vše, co viděl. Své nejlepší snímky pak sestavil do publikace 312. peruť, která ale nemohla vyjít kvůli změnám v únoru 1948. Po roce 1990 však konečně vyšly knihy Z válečného deníku a Stíhače, které se staly splátkou dluhu vůči tomuto vynikajícímu fotografovi.
A z těchto publikací vybrala členka ČSBS paní Ludmila Václavíková zhruba stovku fotografií a zpřístupnila je tak žákům naší školy. Výstava posloužila k opakování a prohlubování znalostí i jako ilustrace dobové atmosféry.

Mgr. Magda Hrstková

Kategorie: Dějepis