Olbřímí (avšak očekávaný) úspěch našeho matematického fenoména Michala Kopfa

Michal Kopf, fenomén. Postrach učitelů matematiky. Tato reputace s ním přišla už ze základní školy. Jeho dotazy na mnohorozměrné prostory, nekonečné do sebe vnořené nadkrychle a podobně by mohly nahánět učitelům matematiky na kterékoli střední škole jistě hrůzu. Jeho debaty s učiteli zůstávaly zcela bez odezvy ostatních spolužáků.

Talent je jedna věc, nesporně důležitá. Michal talent má. Ale navíc je nutno říci, že Michal na sobě dlouhodobě tvrdě pracuje, vybírá si matematická soustředění a jezdí na ně, debatuje s vysokoškolskými učiteli, studenty matfyzu v Česku  i na Slovensku, pomáhá s vymýšlením a opravami úloh na různých matematických soutěžích. Každoročně se zúčastňoval s úspěchem matematických olympiád na všech úrovních.

Letos byla ovšem jeho snaha završena zcela mimořádným úspěchem. Na celostátním kole v nejvyšší kategorii A nebyl nikdo lepší než on. Obsadil dělené první místo. Tento historický výsledek by mohl přetavit v červencovou cestu do půlmilionového argentinského města Mar del Plata na mezinárodní kolo matematické olympiády. Je třeba „jen“ být mezi 6 vybranými ze závěrečného soustředění těch nejnadanějších českých studentů, které probíhá v tomto týdnu.

Jeho úspěch je ve sportu srovnatelný s vítězstvím na mistrovství republiky mládeže a postupem na olympiádu. Má obrovskou šanci, přejme mu, ať se mu to podaří.

Radim Frič

Kategorie: Matematika