„Vrahem je zahradník.“

p1100838Dne 30. března 2012 v osm hodin ráno byl zahájen 5. ročník akce 24 hodin s knihou. Jak již napovídá název článku, zaměřili jsme se letos na detektivní romány a povídky.
Začít jsme nemohli nikým jiným než královnou detektivek Agathou Christie. První knihu, Není kouře bez ohýnku, kde k řešení případu přispěje svým selským rozumem slečna Marplová, jsme přelouskali během dopoledne. Odpoledne jsme se pak seznámili s další legendární literární postavou – geniálním belgickým detektivem Herculem Poirotem, a to v knize Vraždy podle abecedy, jejíž čtení zabralo větší část odpoledne a večera.
Kolem osmé hodiny jsme se přesunuli do prostředí staré Číny s románem nizozemského autora Roberta van Gulika. Specifickým rysem jeho tvorby je využití čínských historických reálií v čele s postavou neúplatného a neohroženého soudce Ti Žen-tie. Román Červený pavilon nastolil slibně strašidelnou atmosféru, kterou jsme pak po půlnoci posílili filmovou adaptací románu Arthura Conana Doyla Pes baskervilský. Přestože naše škola sestává ze solidních zdí a její chodby ničím nepřipomínají podmáčené vřesoviště, byla po této projekci každá cesta na toaletu malým adrenalinovým zážitkem. S knižní podobou Doylova díla jsme se seznámili prostřednictvím jeho povídek ze souboru Muž s dýmkou a houslemi – do panteonu slavných literárních detektivů tak přibyl ještě silně geniální a srovnatelnou měrou podivínský Sherlock Holmes. Na závěr jsme neopomněli zmínit kvalitní české detektivky z pera Jiřího Marka, především pak jeho radu Vacátka v souboru Hříšní lidé města pražského.
V sobotu ráno jsme se po 24 hodinách ve společnosti slavných detektivů odebrali domů, aby naše šedé buňky mozkové načerpaly nových sil zaslouženým odpočinkem.

Mgr. Zdeňka Hrstková

Kategorie: Český jazyk, Volnočasové aktivity