Gympl Bands 2012

Dne 30. ledna 2012 se již potřetí v opavském Klubu ART odehrál koncert studentských kapel SGO, tentokrát nazvaný Gympl Bands. Pro mnohé muzikanty nejlepší způsob, jak svým spolužákům a učitelům předvést, co všechno dovedou.

Jako první vystoupila kapela Totální skrat. Já ani kapela jsme se ve hláskování slova „skrat“ nespletli. Čtrnáctiletý bubeník této skupiny, který byl mimochodem nejmladším účastníkem akce, jednou svou skupinu napsal nesprávně s písmenem S, a tak už si tento název nechali. Jejich vystoupení každopádně zkratem (ani skratem) nebylo! Tato parta zahrála pecky z dob dřívějších, jako jsou skladby Guns N’ Roses či Katapultu, ale dostala se i k věcem zcela aktuálním, například Airfare a Red Hot Chili Peppers. Oslovila tak svým repertoárem i výkonem široké spektrum publika.

Další vystoupení bylo trochu netradiční. Poprvé za tři ročníky školních koncertů v ARTu vystoupil jedinec se svým instrumentálním číslem. Konkrétně to byl Jan Kostera a samozřejmě jeho úžasná hra na klavír. O svých kvalitách nás přesvědčil již několikrát na nejrůznějších opavských jevištích. Jeho klubový koncert byl však pro něj i publikum z SGO docela novinkou. Atmosféra byla jiná, ale na druhou stranu stejně kouzelná jako v divadle, a to díky hudbě nejlepších světových skladatelů, kterou Honza zahrál.

Po drobné časové výchylce, kterou Kostera nevědomky způsobil, na scénu nastoupila kapela kOLTT. Ta v rámci školních koncertů SGO vystoupila již potřetí v řadě, ale opět s novou zpěvačkou. Tentokrát to byla Aneta Fridrichová ze 3. A. Stejně jako já, jistě i mnoho návštěvníků koncertu doufá, že u této kapely Anet zůstane. Soudím tak dle obrovského aplausu, jímž byli zpěvačka a zbytek kapely po svém vystoupení odměněni. Skupina kOLTT hrála jak písně své, tak písně převzaté. Každopádně nám opět ukázali, jak šikovní muzikanti jsou.

V klubu bylo několik studentů čtvrtého ročníku, kteří zaplnili první řady při vystoupení kapely Aceton. Tato kobeřicko-sudická parta se na školním koncertu prezentovala taktéž už potřetí. I přes absenci jednoho z kytaristů kapela své číslo zvládla a podmanila si velkou část studentsko-učitelského publika. Ať už to byly profláklé šlágry jako Bon Jovi, nebo tvorba vlastní, diváci zpívali s nimi. Acetonský hit s názvem Rododendron zná snad už každý!

Po metalovém vystoupení přišlo na řadu číslo, které se nejvíce odklánělo od kytarového rytmu, v němž se doposud celá akce nesla. Byla to bezpochyby show rappera jménem Erzí Dela BasStard. Tento student druhého ročníku už podruhé všem ukázal, že rap není jen o gangsterech, ghettu a sexu. Dokázal, že rapové texty mohou být také o pocitech, životních zkušenostech a dokonce i o škole. Erzí se choval jako profesionál, komunikoval vhodně s publikem, které si navíc velmi rychle získal na svou stranu. Většina lidí si nedovede představit, jak obtížné je stát na pódiu a rapovat v rýmech o svém životě. Erzí to však zvládl bravurně.

Své první hraní na školních koncertech si prožila banda Cocaine Party. I přestože tato kapela vystupuje spíše v rámci punkových festivalů, její členové se nezalekli této výzvy a udělali na pódiu show a bordel jako vždy! Za zvuku dvou kytar, basy a dunivých bubnů Cocaine Party sázeli jednu punk-rockovou pecku za druhou. Bezpochyby to byla nejrychlejší, nejhlučnější a nejodvázanější podívaná celého večera. Tato partička se za všech okolností snaží udělat pořádnou show, a právě o to by mělo jít všem hudebníkům především.

Celou akci uzavřela kapela Fish & Chips, která na opavské scéně působí už nějaký ten pátek. Z jejich výstupu bylo znát, že už mají něco za sebou a hudba je pro ně vším. Svým nadhledem a příjemným humorem bavili celý dav od začátku až do konce jejich čísla. Již po několikáté v Opavě vystoupili akusticky bez bicích. Takový přístup se některým lidem může na první dojem zdát nudný, F&C však všechny přesvědčili o opaku. Vystoupení se neslo v pohodové až téměř rodinné atmosféře, kterou muzikanti i fanoušci s chutí nasávali. Dva ze členů této kapely můžeme vídat na SGO, konkrétně jde o Víta Kořistku a Pavla Víchu.
Fish & Chips od loňska zaznamenali obrovský pokrok a také potvrdili rčení „to nejlepší nakonec“.
Vojtěch Tkáč, 3. A

12_01_30 Koncert kapel SGO

Kategorie: Akce ZIPu