SFL – prokletí třetího kola prolomeno

Pátým rokem se družstvo naší školy snaží probojovat turnajem středoškolské futsalové ligy co nejdále. Třikrát z předešlých čtyř pokusů cesta skončila právě ve třetím kole, kde vždy chyběl k postupu jen malinký krůček – ten se podařilo udělat až letos, i když to nebylo bez obtíží.

Tým SGO - vzhledem k atmosféře ke konci turnaje jsme se tentokrát nefotili, takže snímek je z turnaje ASŠK na konci minulého roku

Tým SGO - z turnaje ASŠK na konci minulého roku

V prvních dvou kolech, ve kterých se ve skupině utkaly vždy čtyři týmy, postupovala do dalších bojů pokaždé dvě nejúspěšnější družstva. SGO si zajistilo postup v obou případech z prvního místa bez ztráty jediného bodu. Další postup už však neměl být tak jednoduchý. Ze třetího kola měl postupovat dále pouze vítěz a soupeři ve vyšších kolech přirozeně získávají na kvalitě. Kromě SŠPU Opava, se kterou jsme se utkali už v prvních dvou kolech, na nás tentokrát čekali soupeři z GMK Bílovec a VOŠ, SOŠ a SOU Kopřivnice. Termín turnaje byl domluven na středu 11. 1. do Kopřivnice.

Los turnaje nám přisoudil 1., 3. a 5. utkání. Tedy žádné dva zápasy po sobě ani dvouzápasovou pauzu. Navíc jsme byli vděčni za to, že letos poprvé nebudeme hrát poslední utkání – to se nám však nakonec málem stalo osudným. V prvním zápase jsme se utkali s Kopřivnicí. Po trochu smolném vstupu do zápasu a několika zaváháních v koncovce nám soupeř po prvním poločase odskočil na 0:2. Avšak během úvodních 5 minut druhého poločasu se konečně podařilo zúročit dosavadní tlak a otočit stav utkání na 3:2. Poté, co jsme své vedení ještě zvýšili, už jsme kontrolovali hru, i když v samotném závěru ještě soupeř skóre korigoval na konečných 4:3. V zápase Bílovce proti SŠPU to dlouho vypadalo na bezbrankovou remízu. V poslední minutě však Bílovec dokázal vstřelit branku a stanovil konečný výsledek utkání na 1:0.

V našem druhém zápase jsme nastoupili proti Bílovci, který už měl vítězství s SŠPU a Kopřivnici dokázal porazit dvakrát v předchozích kolech. Jednalo se tedy o zápas, který by měl teoreticky rozhodnout o vítězi skupiny. Soustředěným výkonem a dobrou hrou vycházející ze zajištěné obrany jsme si tentokrát vypracovali v prvním poločase náskok 2:0 my. Pak ale přišlo z naší strany několik neproměněných šancí a dovolili jsme Bílovci snížit na 2:1. Zápas pak provázelo ještě několik vypjatých okamžiků. Nejdříve jsme se ubránili v přesilovce po druhé žluté našeho 1. brankáře Petra Štencla. Nerozehraný Matěj Válek, který nastoupil na jeho místo, se do zápasu dostal celkem rychle, přesto však po ubráněné přesilovce pustil za svá záda jednu ze střel z větší vzdálenosti a dovolil soupeři srovnat na 2:2. Potom došlo k neshodám v zapisování počtu faulů soupeře, takže když jsme se dožadovali penalty, po pátém faulu, nebyla nám přiznána. V samotném závěru utkání už se výsledek ani jednomu z týmů nepodařilo upravit ve svůj prospěch, takže 2:2 byl výsledek, který zůstal na světelné tabuli po závěrečném hvizdu.

V dalším zápase skupiny Kopřivnice porazila SŠPU 3:1. SŠPU druhou prohrou definitivně ztratila šanci na postup, zatímco my jsme ji potřebovali porazit co nejvyšším rozdílem, abychom si zajistili lepší skóre než Bílovec, se kterým jsme remizovali. To se nám proti soupeři, který už ztratil značnou část motivace, podařilo a výsledek zápasu SGO – SŠPU byl 9:2. Tímto výsledkem však ztratila šanci na postup Kopřivnice, která už se na nás bodově nemohla dotáhnout. Jestli pro SŠPU platilo, že přišla o část motivace a v zápase s námi nepodala maximální výkon, Kopřivnice v pravém slova smyslu zápas neodehrála vůbec. K zápasu sice nastoupili, ale někteří hráči po hřišti už jen chodili. Brankář se k několika střelám z bližší vzdálenosti otočil radši zády, poté branku opustil úplně a „hrál“ v útoku. Není se tedy čemu divit, že zápas Bílovec vyhrál 14:1.

Konečná tabulka, ve které jsme měli stejný počet bodů jako Bílovec, díky lepšímu skóre posouvala do dalšího kola právě Bílovec. Vzhledem k průběhu posledního utkání to však vzbuzovalo silné emoce a pochybnosti o regulérnosti takovéhoto postupu. Organizátor turnaje byl přístupný diskusi s našimi hráči, během které se kromě posledního zápasu vzpomnělo taky na problematické zapisování počtu faulů v našem utkání s Bílovcem. Ačkoli diskuse byla místy velice vypjatá, našim hráčům patří uznání za to, že se i v takovéto situaci dokázali vyjadřovat kultivovaně a k věci. Snad i díky tomu se nakonec podařilo dosáhnout toho, že do dalšího kola SFL postupuje z naší skupiny kromě Bílovce i tým SGO.

Další kolo by se mělo hrát někdy v průběhu února v Bílovci a bude to finále a bude se jednat o finále divize F – Severní Moravy.

Složení týmu: Petr Štencel, Matěj Válek, Petr Fiala, Jakub Mareček, Tomáš Pavelek, Ondřej Šmalec, Patrik Škroch, Daniel Šafrán, Tomáš Gebauer, David Dreaisaitl, Dominik Stříbný, Matěj Hrabina, Ondřej Adamík

Kategorie: Sport