Odborná exkurze fyziků do Ostravy

Ani smog nás nezastavil před plánovanou cestou do planetária v Ostravě. Zde jsem mohli nejprve pozorovat sluneční skvrny, protuberance a výtrysky pomocí hvězdářského dalekohledu. Naneštěstí nám výhled trochu kazily cirry, o kterých stále zasvěceně hovořil pan Mgr. Vilášek. Protože se nikdo ze studentů neptal, o čem že to hovoří, zřejmě bylo všem jasné, že jde o oblaka vysokého patra, která jsou složena z ledových krystalků. Celé pozorování proíhalo venku a proto jsme byli všichni rádi, když jsme ho dokončili a mohli jít dovnitř na plánovaný program.
Nejprve jsme sledovali program Nebezpečná planeta. Sledovali jsme hypotetický rozhovor meteorologa Alfreda Wegenera s přítelem o zemských deskách, jejich vzniku a pohybu. Se zájmem jsme sledovali dopady těchto přirozených fyzikálních procesů na planetární ekosystém i životní osudy tohoto dnes uznávaného vědce, který byl ve své době k smíchu všem rádobyodborníkům na geologii. Druhý program, který následoval poté byl Stereoskopická projekce Virtuální vesmír live. Užili jsme si 3D projekci se vším všudy, prohlédli jsme si trojrozměrné modely Sluneční soustavy, Oortova oblaku, celé naší Galaxie, kterou důvěrně nazýváme Mléčná dráha, protože na obloze vypadá jako rozlité mléko.
Plni dojmů jsme se vraceli zpátky do školy. Doufejme, že podobných akcí bude více. Fyzice takové oživení určitě sluší. Někteří z nás už se dost možná těšili na další plánovanou akci, Olomoucký fyzikální kaleidoskop, který bude 27. ledna.

11_11_14 Planetárium Ostrava

Kategorie: Fyzika