Nudíte se? Chcete být prospěšní? Staňte se dobrovolníkem!

Ve čtvrtek 8. 12. 2011 navštívila multikulturní seminář psycholožka paní Němcová se svou kolegyní paní Pirunčíkovou. Obě pracují v dobrovolnickém centru Elim v Opavě. Paní Pirunčíková je koordinátorkou dobrovolnického centra a právě ona nám vyprávěla o dobrovolnictví a o Elimu.
Stát se dobrovolníkem je snadné. Stačí absolvovat psychologické testy a vyplnit registrační kartu, projít základním školením a dodat výpis z trestního rejstříku.
Nejčastější činností, kterou mohou dobrovolníci dělat, je doučování. Sami si vyberou cílovou skupinu a zvolí čas, po který se chtějí dobrovolnictví věnovat. Doučování neprobíhá v soukromí, ale ve škole či v Elimu. Děti nejčastěji žádají o doučování z matematiky a fyziky.
Dobrovolníci se také mohou zapojit do programu 5P, který spočívá v tom, že student tráví svůj volný čas s dítětem. Na tomto projektu se ale mohou podílet jen plnoletí studenti.
I mezi žáky naší školy jsou dobrovolníci. Jedním z nich je studentka třetího ročníku Lenka Gollová: „Znala jsem v mém okolí lidi, kteří dělali dobrovolníky, a hrozně mě zaujala ta myšlenka. V prváku jsem chodila do domova pro seniory, kde mě to moc nenaplňovalo, takže jsem po dvou měsících začala s doučováním a to dělám doteď. Mám něco jako kroužek angličtiny pro 8 dětí. A teď pomalu naběhnu asi i do 5P.“
Pokud máte chuť pomáhat ostatním a zapojit se do dobrovolnictví, stačí jen navštívit Elim v Opavě. Věřím, že pracovníci tohoto dobrovolnického centra mezi sebou rádi přivítají nové členy.

Eva Halfarová, 3.D

Kategorie: Základy společenských věd