Župná Kalokagatia 2011

Ve dnech 25. – 26. října 2011 se družstvo SGO zúčastnilo soutěže Župná Kalokagatia. Je to slovenská sportovně-vědomostní soutěž žáků středních škol a my jsme byli pozváni do celostátního kola, které je tradičně pořádáno s mezinárodní účastí.
Závod se konal nedaleko města Žilina v malebné „dedine“ Turany. Soutěžila mezi sebou pětičlenná družstva – vždy nejméně se dvěma děvčaty, a to v orientačním běhu na 3 km s několika kontrolními stanovišti. První stanoviště nedaleko startu prověřilo zdatnost účastníků ve střelbě ze vzduchové pistole. Vedle odstřílení museli závodníci zodpovědět čtyři otázky, teprve pak mohli pokračovat během do dost nepříjemného kopce o délce 1 km s převýšením celých 160 m. Následovalo stanoviště, kde se žáci zabývali topografií, a nedaleko od něj na třetím stanovišti předváděli svou zdatnost v poskytování první pomoc. Na obou těchto stanovištích si naši reprezentanti vedli výborně a bez sebemenších problémů obdrželi plný počet bodů. Další dvě stanoviště byla zaměřena na sport. Přeskok přes lano a zhup na laně žáci zvládli bravurně. Nyní jim v cestě do cíle stálo poslední stanoviště, kde se ze vzdálenosti 15 m házelo granátem do vyznačeného obdélníku o rozměrech 2 x 4 m. Po odházení a odpovědích na další 4 otázky, tentokrát z oblasti dopravy, sesbírali soutěžící poslední zbytky sil a společně jako družstvo doběhli v chladném počasí slovenských hor do cíle.
I přes maximální nasazení obsadili reprezentanti SGO nepříliš oblíbené čtvrté místo. Útěchou jim snad bylo to, že jako vybraní zástupci Moravy a Slezska byli lepším družstvem než další hosté, a to žáci gymnázia z českých Teplic. Nad nimi naši zvítězili o více než 5 minut. Do příštího ročníku závodu Župná Kalokagatia je naše škola opět pozvána a věříme, že se žáci znovu statečně poperou o co nejlepší umístění.

Složení družstva: Jiří Jurečka 3. A, Adam Tietz 3. A, Lukáš Hendrych 3. A, Jakub Nosek 3. A, Pája Honková 3. A, Alice Petlachová 3. A.