Finanční gramotnost

Jak lze předcházet předlužení? Co máme udělat, než si půjčíme? Jaký je rozdíl mezi bankovním a nebankovním úvěrem?  Co by měla obsahovat správná smlouva?  Na tyto a mnoho dalších otázek dostali odpovědi studenti třetího ročníku, kteří navštěvují seminář ze základů společenských věd.

3. a 10. listopadu 2011 se totiž účastnili přednášky s názvem Finanční gramotnost – Prevence dluhové pasti.

O tomto tématu nám povyprávěla slečna Lucie Vehovská, která pracuje v Občanské poradně Caritas v Opavě.

Dozvěděli jsme se mnoho zajímavých informací, které by měl znát každý člověk. Mnoha  lidem chybí finanční gramotnost a mnohdy si půjčí peníze, které nemohou vrátit, a propadají pak do hluboké propasti zadlužení.

Sami jsme se přesvědčili o tom, že by si lidé měli dávat velký pozor na to, co podepisují. Nikdy nevíte, kdy váš podpis někdo zneužije a použije ho na směnku. Budete se hodně divit, až zjistíte, že mu musíte zaplatit třeba 10 000 000 Kč.

Samozřejmě jsme se dostali také k osobnímu bankrotu a exekuci. Toto téma vyvolalo velkou diskuzi a slečna Vehovská byla zasypána spoustou dotazů.

Myslím, že tato přednáška byla velice zábavná a poučná. Ve škole bychom se totiž neměli učit jen strohou teorii, ale i to, co nás připraví do života.

 

Eva Halfarová, 3. D

Kategorie: Základy společenských věd