Fan Night (No.2): Fenomén Harry Potter

p1100175Dne 4. listopadu 2011 měli studenti Slezského gymnázia opět možnost přenést se do říše fantazie. Proběhl totiž druhý ročník Fan Night. Program s názvem Fenomén Harry Potter volně navázal na loňské toulání Tolkienovou Středozemí.
V úvodní, odpolední části se účastníci seznámili s životním příběhem duchovní matky Harryho Pottera J. K. Rowlingové. V dokumentárním filmu, na němž se slavná spisovatelka osobně podílela, například vyvrací zažitý názor, že psala první díl románu po edinburských kavárnách, protože si nemohla dovolit pořádně doma zatopit – tak zlé to s ní prý nebylo. Přesto z jejích slov jasně vyplynulo, že jí Harry pomohl překonat nejedno těžké životní období. Více o světě mladých kouzelníků nám pak ve své přednášce odhalila Mgr. Eliška Suchánková, největší znalkyně kouzelnických reálií na severní Moravě. Za aktivní účasti posluchačů nahlédla do zákulisí rodinného života jednotlivých postav, probrala jejich lásky, trable i morální dilemata, a dokonce nastínila i psychologicko-patologické jevy, které jsou v knize zachyceny. Už při této části programu mi začalo být jasné, že jeho účastníci nejsou z hlediska znalostí žádná ořezávátka. Od boku sázeli jména, názvy, místa a zaklínadla s takovou jistotou, že jsem se začala bát, jak asi dopadne následující aktivita. Tou byla vědomostní soutěž Memoriál Albuse Brumbála, v níž se naši žáci snažili zodpovědět sérii otázek s harrypotterovskou tematikou. Chvíli to vypadalo, že budeme mít 19 prvních míst, nakonec se však přece jen nějaké drobné rozdíly našly, takže se ceny nemusely dělit. Nejúspěšněji se soutěže zhostila dvojice Tereza Dračková a Lukáš Harazim, jimž právem připadl litr 100% dýňového džusu podle speciální bradavické receptury a diplom podepsaný samotnou bradavickou ředitelkou Minervou McGonagallovou. Vyhlášeny byly také výsledky soutěže O ponožku domácího skřítka. V tomto klání, kde hrály prim vlastnoručně vyrobené cukrovinky, se na prvním místě se shodným počtem hlasů umístily Soňa Borýsková a Markéta Kociánová.
Pak jsme se pohodlně usadili či uložili a se špetkou nostalgie a stesku se pustili do promítání čtyř vybraných dílů harrypotterovské série. Kámen mudrců nám připomněl pohádkový začátek celého příběhu, Vězeň z Azkabanu nás zavedl do temnějších vod, při Ohnivém Poháru jsme byli znova svědky Voldemortova návratu a celý program gradoval mezi půl čtvrtou a půl šestou ráno první částí Relikvií smrti.
Za organizační tým mohu zhodnotit, že vše proběhlo bez závad a kolizí. Jako fanynce fantasy mi nezbývá než uronit slzu za padlé bojovníky a povzdechnout si při pomyšlení, že po téměř deseti letech pravidelného dávkování Harryho Pottera nás již žádné další pokračování nečeká.
Mgr. Zdeňka Hrstková

Kategorie: Volnočasové aktivity