Geocaching – novodobá výprava za poklady

p1100161Dne 19. října 2011 se mi poštěstilo být svědkem už pravidelně pořádané přednášky Slezského gymnázia v Opavě, a to v Klubu ART. Tentokrát nás gymnázium překvapilo nejen výběrem tématu, ale i provedením. Obvykle je lektorem zkušený, otrlý, životem už zběhlý pán či paní a přednáškou nás pokaždé provází ambiciózní šikovný student. Ovšem tentokrát jsme byli mile překvapeni tím, že se tyto role prohodily.
Když jsem o půl páté vkročila na půdu už zmíněného Klubu ART, první, co jsem spatřila, byl nervózně přecházející pan profesor Vladimír Mikulík, který si opakoval scénář Středeční přednášky. Ve vedlejší místnosti však čekal pravý opak, zcela klidný, uvolněně vtipkující student třetího ročníku Vít Bönisch. Posluchačů se nesešlo zrovna nejvíc, ale nebylo to na škodu. Mezi návštěvníky bychom našli učitele Slezského gymnázia, kolegy ve sbírání keší, ale i lidi, kteří se přišli jen přiučit něčemu novému. Při středečním večeru se vytvořila příjemná, přátelská a uvolněná atmosféra.
Na počátku přednášky měl slovo pan profesor, který skvěle a vtipně uvedl Vítka. „Před nějakým časem jsem vytvořil prezentaci o geocachingu a vcházel do tehdejší třídy 1. B s dobrým pocitem, že překvapím žáky něčím novým a možná někoho i inspiruju. Jako vždy jsem se zeptal třídy, jestli o tom někdo už slyšel, a samozřejmě jsem nečekal, že se někdo přihlásí. Ale v roli překvapeného jsem se ocitl já, když ruku zvedl Víťa Bönish a věděl o geocachingu mnohem víc,“ pronesl na úvod pan profesor Mikulík. Dále nám zběžně nastínil, o čem geocaching je, a předal slovo již nedočkavému Vítkovi. Ten během hodiny vysvětlil princip této hry na pomezí sportu, zábavy a turistiky.
Geocaching není záležitostí s dlouhou historií. Vznik se datuje rokem 2000, ale už dnes je daná aktivita na našem území hojně rozšířená a u všech generací velmi oblíbená. Tato netradiční hra spočívá v hledání keší, což jsou rafinovaně schované krabičky s logbookem, kam se zapisují nálezci kešky. Poloha těchto keší je zadaná na webové stránce www.geocaching.com, kde se také můžete dozvědět více informací o této zábavné a netradiční hře plné poznání, návštěv zajímavých míst, práce s mapami, turistiky i adrenalinu, která – jak se ukázalo – oslovila nejen studenty, ale i profesory. Přednáška byla obohacena o prezentaci s vlastními fotografiemi i videi a o zábavné zážitky z výprav.
Tuto aktivitu bych určitě doporučila milovníkům sportu, ale i rodinám. Byl to příjemně strávený večer a těším se na další zajímavé téma v podání Slezského gymnázia.

Anastasiya Zhur, 3. B

Kategorie: Akce ZIPu