Beseda pro seminaristy dějepisu

p1080810V úterý 7. června 2011 navštívili naši školu paní Jana Hlávková (lektorka Mezinárodní křesťanské velvyslanectví Jeruzalém) a pan Luděk Eliáš, pamětník holocaustu. Setkali se zde s pětačtyřiceti dychtivými dějepisáři, kteří od našich hostů čekali příběh a poučení.
Paní Hlávková měla nejprve přednášku o holocaustu, jejíž součástí bylo vysvětlení pojmu, dějiny průběhu i stručná statistika obětí. Prezentace také přinesla dokumentární fotografie, mnohdy šokující. Některé z informací pro nás nebyly zcela nové, ale v opakování je skryta znalost a snad i životní moudrost.
Pak vystoupil pan Luděk Eliáš, který prošel utrpením Terezína, Osvětimi-Březinky a poté byl jako práce schopný nasazen v továrně na výrobu syntetického benzínu nedaleko Drážďan. Přežil pochod smrti a vrátil se 10. 5. 1945 do Prahy. Po nástupu vojenské služby se stal členem Armádního uměleckého souboru, kde se věnoval herectví. Tuto profesi pak rozvíjel v Ostravě.
Po roce 1990 se rozhodl předat své zkušenosti mladé generaci a pravidelně se účastní přednášek a besed na téma holocaustu.

Z reakcí žáků:

Měli jsme jedinečnou příležitost setkat se s panem Luďkem Eliášem, pamětníkem, který prošel nacistickými koncentračními tábory Terezín a Osvětim. Naše generace je zřejmě poslední, která má možnost slyšet takové vyprávění. Doufejme, že to řadě mladých lidí pomůže uvědomit si, jak nebezpečné mohou být neonacistické teorie.

Vyprávění pana Eliáše na mě hluboce zapůsobilo. Vzpomínky dokreslily to, co nám ve škole připadá jako suchá teorie. A přes vážnost tématu byly i okamžiky, kdy jsme se od srdce zasmáli.

Pan Eliáš je člověk, který by měl mít více příležitostí mluvit o svém životním údělu s mladými lidmi. Každé jeho slovo bylo na pravém místě a mělo tu správnou váhu.

Pro mě bylo důležité, že pan Luděk Eliáš mluvil srozumitelně, nenechal se odvést od tématu a dokázal strhnout posluchače, a to bez výjimky. Takový klid jsem na akci tohoto typu dlouho nezažil. Velmi na mě zapůsobila jeho „love story“. Ukázala, že také na pozadí šílenství 2. světové války vítězily ty nejkrásnější lidské city.

Mgr. Magda Hrstková, Ondřej Herudek, Jan Kostera, Hana Latoňová a Barbora Šaldová, 3. A

Kategorie: Dějepis