Muzejní noc v Opavě

p1080741Již několikaletou tradici má tzv. Muzejní noc, jejíž programy se pořádají po celé České republice. Letos se do organizace této akce v Opavě zapojili také studenti Slezského gymnázia se svými přáteli. Navázali tak v další oblasti spolupráci naší školy s Opavskou kulturní organizací. Asi se ptáte, jak je možné pořádat v Opavě Muzejní noc, když Slezské zemské muzeum je v současné době v rekonstrukci, a tudíž veřejnosti uzavřené. Na to zřejmě pomysleli pracovníci OKO už v době, kdy od zdejšího muzea získali trvalou zápůjčku některých historických exponátů, které jsou k vidění v opavském Obecním domě.
My jsme se v pátek 27. května 2011 s fotoaparátem vydali do expozice Cesta města, abychom zachytili naše studenty v akci. Asi nejdůležitější událostí, která se odehrála v opavských novodobých dějinách, byl kongres Svaté aliance roce 1820. A scénkou, jež ho přibližovala, celý program ve 20.00 začal. (Výstup se pak opakoval každou hodinu.) Sledovali jsme rozpaky opavského purkmistra Schősslera nad žádostí, aby zajistil prominentům kongresu patřičné ubytování a také vhodný kulturní program, který by je osvěžil po dlouhých jednáních. Dále se objevila osobnost rakouského kancléře Metternicha, ten celé jednání kongresu řídil, a také dokonce „hlavy“ států – rakouský císař František I., ruský car Alexandr I. a pruský král Fridrich Vilém III. Takovou přehlídku „potentátů“ Opava nikdy předtím nezažila. Není tedy divu, že se jejich přítomnosti snažili někteří lidé využít. Hovoříme o dalším obrazu scénky, kdy byl ruský car žádán, aby se stal kmotrem několika dětí narozených během kongresu. Nakonec však Opavský kongres skončil a život Opavanů se vrátil do dřívějších kolejí. Kongres však nezůstal jen historickou událostí, která je popisována v učebnicích dějepisu. Máme na něj trvalou vzpomínku v podobě věnce městských parků kolem historického jádra Opavy. Tak se purkmistr Schőssler natrvalo zapsal do povědomí občanů města.
Po scénce, jíž ve zmiňovaných 20 hodin přihlížel početný dav návštěvníků, se všichni vydali do expozice Cesta města. I zde mělo Slezské gymnázium své zástupce, kteří se stávali zasvěcenými průvodci po dějinách města. Stylizovali se k tomuto účelu do kostýmů historických osobností, od vévody Mikuláše Opavského po zcela novodobou archeoložku, neboť o Opavě se říká, že kamkoliv se zde kopne, objeví se nějaký historický nález (viz poslední průzkum probíhající při stavbě městského obchvatu). Zajímavá byla osobnost Ulricha Salchowa. Že vám to jméno něco říká? Že jste slovo salchow už někde slyšeli? To bylo určitě ve spojitosti s krasobruslením, je to jeden z typů skoků. Ale jak tento Švéd souvisí s Opavou? Právě zde se totiž v roce 1908 konalo mistrovství světa v krasobruslení a zmiňovaný sportovec na něm získal zlato! Pokud jste navštívili Muzejní noc v opavském Obecním domě, netřeba vám to povídat. Vždyť jste se mohli „osobně“ setkat s tímto vynikajícím sportovcem.
Na závěr jen dodáme, že to snad nebyla poslední aktivita, v níž jsme spojili síly Slezského gymnázia a Opavské kulturní organizace. Už nyní jste zváni na všechny další akce. Zvláště pokud i pro ně – jako při Muzejní noci – nechá Joy Adamsonová lvici Elsu doma. Tak žádný strach!

Mgr. Magda Hrstková

Kategorie: Dějepis