Česko-slovenské vztahy stále žijí a jsou pevné

Studenti Slezského gymnázia na návštěvě u východních sousedů z Liptovského Mikuláše
     Je tomu téměř dvacet let, kdy se rozdělilo tehdejší Československo na dva samostatné státy. Kdekdo v dnešní době tvrdí, že vazby mezi těmito zeměmi jsou slabé a zanikají. Proti tomu se rozhodla bojovat dvě gymnázia – opavské Slezské gymnázium a slovenské Evangelické gymnázium z Liptovského Mikuláše. Před čtyřmi lety se staly partnerskými gymnázii a od té doby umožňují svým studentům poznat mentalitu národa sobě nejbližšího prostřednictvím partnerských setkání. Aby to ani jedné straně nebylo líto, setkání probíhají dvakrát do roka – na podzim v Opavě a na jaře v Mikuláši. Slováci svoji podzimní misi splnili, takže Češi nemohli zůstat pozadu.
     Dvacítka odvážných studentů SGO se dne 23. března pod vedením Mgr. Romana Kollára a Ing. Milady Pazderníkové dostala po několikahodinové cestě a strastiplném přestupování na chatu Odalisko poblíž Liptovského Mikuláše. Ihned po příjezdu se studenti bouřlivě přivítali a „pomíchali“ tak, že už nebylo možno poznat, kdo vlastní jaký pas. Pro většinu to nebylo první setkání, takže radost ze starých známých je okamžitě ovládla. A ti, co na této akci byli poprvé, se do kolektivu začlenili v minutě.
     Náplní tohoto setkání, jako ostatně všech předchozích, byla sportovní činnost. Na Slovensku se kupodivu ještě udržel sníh, a tak se druhý a třetí den jelo lyžovat do nedalekého střediska Jasná. Počasí bylo nádherné. Jaro se začalo projevovat, což mělo vliv na kvalitu sněhu. Nálada tím neutrpěla, právě naopak. Bylo úžasné vidět, jak si všichni dokonale rozumějí. Celý den se lyžovalo, večer se hrály hry, na kytaru a zpívalo nebo jen tak debatovalo. Program připravený slovenskými profesorkami byl vyčerpávající, ale nikoho nenapadlo si stěžovat. Nebylo totiž proč. O zábavu nebyla nouze a čas ubíhal mílovými kroky.
      Ráno 26. března se přátelé museli rozloučit, vlak už čekal. Obě strany stály na nádraží se slzami v očích, pro „staré harcovníky“ bylo zvlášť obtížné říci sbohem. Nepřeháním, když napíšu, že díky těmto výletům si spousta z nás vytvořila k Slovensku vroucí vztah a našla hned několik dobrých slovenských kamarádů. Tyto akce mají smysl, a proto v nich budeme pokračovat i nadále. I když už nejsme jeden stát, navždy budeme svázáni.

     Jan Hrabica, účastník setkání

11_03_23-24 Lyžovačka v Liptovskom Mikuláši

.

Kategorie: Aktuality