24 hodin s knihou…

p1080575… tentokrát s klasickým českým humorem. Také v tomto školním roce se našlo pětadvacet dobrovolníků, kteří se rozhodli obětovat svůj volný čas a spánek, když jim školní klub Lampion nabídl účast v nonstop čtení. Podle pravdy – ono to už není jen četba, ale také se díváme na filmy nebo sledujeme prezentace o jednotlivých autorech.
Celé to začalo v pátek 15. dubna 2011 v 8.00 klasikem studentského slangu Jaroslavem Žákem a jeho knihou Študáci a kantoři, pak přišel na řadu film Saturnin. Hned po jeho skončení jsme si museli trochu připomenout nářečí, neboť zazněly lašské básně Frana Směji a povídka Zdeňka Galušky Tragédia Škrk do rži ze souboru Slovácko sa súdí. Přenos divadelního představení Dívčí válka nám představil Františka Ringo Čecha jako dramatika a herce, úctyhodný byl také výkon Mojmíra Maděriče v roli bájného slovanského pěvce Lumíra; ale podobně bychom mohli pochválit i další protagonisty. Náš maratón dále přinesl díla Ivanky Deváté, Zdeňka Šmída nebo Miloslava Švandrlíka – z toho si pravda pamatujeme nejméně, protože na něj přišla řada v časných ranních hodinách. Trochu nás probraly pohádky Jana Wericha z knihy Famfárum. V nabídce nesměly chybět povídky Šimka a Grossmanna Můj první klobouk, Jak jsme chovali užitečné zvíře, Jak jsem se učil plavat, Maturitní večírek atd. Všichni jsme už za světla sledovali hru Divadla Járy Cimrmana Záskok, který byl zlatým hřebem akce. Nevím, zda to organizátoři tak důkladně propočítávali, ale přenos divadelní hry skončil skoro nachlup přesně v sobotu ráno v 8.00.
Strávili jsme – více či méně zaskočeni spánkem – intenzivních dvacet čtyři hodin s literaturou. A Lampion už přemýšlí o příštím pokračování.
Mgr. Magda Hrstková

Kategorie: Volnočasové aktivity