Úspěchy našich španělštinářů

Ke studentům úspěšným při zkouškách FCE či DELF se zařadili i španělštináři Slezského gymnázia, protože v tomto jazyce zvládli mezinárodní zkoušky DELE, úroveň B1.
Studentky čtvrtého ročníku Petra Farská, Michaela Večerková, Karolína Martínková a Klára Tenglerová zdolaly nástrahy zkoušek konaných v Brně a staly se držitelkami tohoto mezinárodně uznávaného certifikátu, který jim umožní dostat se na vysokou školu v oboru španělská filologie bez přijímacích zkoušek. Všem gratulujeme.

Ve středu 16. března 2011 se v Ostravě na Gymnáziu Hladnov konalo krajské kolo Olympiády ve španělském jazyce a naši studenti zaznamenali mimořádný úspěch v obou kategoriích. V první kategorii obsadila Jana Montagová z 2. A 1. místo s postupem do celostátního kola, které se bude konat 11. května 2011 v Praze. Ve druhé kategorii vybojovala Petra Farská ze 4. A vynikající 2. místo a je náhradnicí pro republikové kolo. Po 2. a 3. místě z minulých let je to tak náš další mimořádný úspěch. Oběma studentkám děkuji za vzornou reprezentaci školy a odpovědnou přípravu.

V pátek 11. března 2011 nás navštívil doc. Mgr. Jiří Chalupa, Ph.D., z olomoucké Katedry romanistiky Filozofické fakulty Palackého univerzity. Vystoupil s přednáškou pro 4. ročník. Tématem byly kapitoly ze života současného Španělska. Mnohé překvapily statistické údaje, které vypovídají o populačním poklesu, imigraci, urbanizaci, turismu atd.
Mgr. Kamil Plaček

V úterý 8. března 2011 navštívil SGO cestovatel, původem Argentinec, Dario Andres Kestelboim. Do Opavy přijel teprve 5. března, ale již za pár dní si vyhradil čas pro návštěvu Slezského gymnázia. Po světě cestuje už několik let. Navštívil země, jako jsou Indie, Thajsko, Kambodža,… a na těchto cestách se potkal s Radkou Psotokovou, původem z Opavy. Ta se po několika letech svého cestování po Novém Zélandu, Thajsku, Indii vrátila domů a Dario se rozhodl jet s ní.
Pan Plaček byl velmi nadšen nápadem Alice Petlachové přivést Daria na SGO. Setkání proběhlo ve velmi přátelském duchu. Dario zpestřil hodinu španělštiny třídám 2. A a 3. A. Už v této chvíli je domluvena další hodina s rodilým mluvčím na téma jeho cest.
studentka španělštiny

          Ve čtvrtek dne 17. března 2011 se učebna 136 proměnila v divadelní jeviště. Část třídy 1. A si pro nás zbylé obecenstvo připravila krátký úryvek ze španělského románu Důmyslný rytíř don Quijote de la Mancha. Samozřejmě ve španělském jazyce. Hlavní postavu rytíře dona Quijota ztvárnil Pepe Macháč. Další postavy zahrály Verča Woitková, Peťa Steinwirthová a Jana Kořízková. Scénkou nás provázela Terka Dráčková v roli vypravěče.
I my diváci jsme se do děje zapojili, když jsme se snažili podle nápovědy předvést klus koně nebo házet po donu Quijotovi „papírové“ kameny. Nezapomněli jsme ani na aplaus.
Po předvedení povedeného úryvku se nám dostalo od pana učitele Plačka také přednášky o autorovi románu Miguelovi de Cervantes y Saavedra, a to v anglickém jazyce.
Děkuji za obohacení hodiny literatury svým spolužákům i panu Plačkovi. Bylo to příjemně strávených 45 minut vyučování o světové literatuře.
Veronika Weissová, 1. A

Co připravujeme?
Návštěvu mexické studentky, která nám představí již dobře známou zemi Severní Ameriky.
Usilovně trénujeme na vystoupení Kabaret Evropy v Ostravě, kde budeme prezentovat Španělsko.

Kategorie: Cizí jazyky