Jan Lucemburský, král, který létal

p1070915Chcete-li vědět, co se pod tímto názvem skrývá, navštivte Ostravské muzeum, jako to udělali seminaristé dějepisu ze 3. ročníku ve čtvrtek 10. února 2011. Zjistíte, že se tak jmenuje expozice o vlivu lucemburské dynastie na oblast moravsko-slezského pomezí. Výstava je složena z několika tematických celků – např. informace o nejdůležitějších gotických církevních objektech oblasti pro nás ale nebyly žádnou novinkou, protože o opavských kostelech máme z předcházejících exkurzí dostatek znalostí.
Zajímavá rozhodně byla časová osa, která pro dobu života Jana Lucemburského přinášela někdy až neuvěřitelná fakta – spadá sem vynález magnetického kompasu a střelného prachu, ale také obroučkových brýlí či manžetového knoflíčku nebo knoflíkové dírky vůbec. Stylově vás pak časová přímka doprovodí až do druhého poschodí muzea. Zde jsme s napětím očekávali korunu expozice, a to korunu v pravém slova smyslu. Jak se ukázalo, bylo těch korun dokonce několik – kopie Svatováclavské koruny Karla IV. nebo říšské koruny německé. A samozřejmě „perla“ výstavy – koruna Elišky Přemyslovny, teprve nedávno objevený klenot, který je součástí pokladu ze Slezské Středy (v Polsku).
Velmi se nám zalíbila maketa bitvy u Kresčaku i doprovodný film, ačkoliv ten byl možná až moc „animovaný“. Prohlídku jsme završili mezi exponáty středověkých zbraní a zbroje. Byl čas rozloučit se s legendou české historie, Janem Lucemburským, králem, který létal.
A odkud se vzalo to smělé tvrzení o létajícím králi?
„Diví se lidé všeho věku, že král konává často tak dlouhé cesty. Je ho vídat na cestě, ne jako by jel na koni, nýbrž spíše jako by lítal; kdybys ho viděl, jak tak jede, spíše bys ho pokládal za sluhu než za pána.“ Zbraslavská kronika, s 388
Mgr. Magda Hrstková

Kategorie: Dějepis