GROUPS SGO 2011

V prostorách opavského Obecního domu se 26. února 2011 konal druhý koncert GROUPS SGO, a to s velkým úspěchem. Poděkování patří nejen managementu Obecního domu, ale především hlavnímu organizátorovi Jakubovi Fichnovi ze 4. E, dále bych chtěla poděkovat studentům Dominiku Stříbnému a Ondřeji Balcárkovi, že se nechali přesvědčit a jako studenti prvního ročníku přijali roli moderátorů celého večera a svou úlohu zvládli bravurně. 

Poděkování patří samozřejmě všem členům skupin, kteří se zúčastnili a zaujali publikum. V neposlední řadě chci poděkovat kolegům, kteří pomáhali  s organizací, propagací či dokumentací, jmenovitě M. Nové, M. Hrstkové, R. Fričovi a K. Kučerovi.

 A jaký koncert vlastně byl, to vám prozradí články dvou studentů z publika:

 V opavském Klubu Art se konala přehlídka kapel s vazbou k SGO. Zváni byli všichni studenti a vyučující Slezského gymnázia. Diváků přišlo mnoho, a tak se podařilo vytvořit příjemnou atmosféru. Za celý večer jsme mohli vidět rozmanitá vystoupení sedmi hudebních skupin. Akci zahajovala skupina Totální skrat a jako poslední jsme zhlédli vystoupení mladého rapera Erziho. Všichni účinkující předvedli skvělé výkony, které publikum náležitě ocenilo. Samotní umělci se o tomto koncertu vyjadřují velmi kladně, a tak se nejspíš můžeme těšit na jejich příští působení na akcích SGO.

 Celý večer zahajovala kapela Totální skrat, v čele s frontmanem Petrem Cieplým, studentem prvního ročníku SGO. Spolu s Ondrou Vaňkem, Markem Rygelem a Adamem Fialou za sebou již mají několik úspěšných koncertů. Obdiv diváků sklidil především třináctiletý bubeník Adam Fiala, který navzdory svému věku předváděl úžasné výkony. Na svých koncertech Totální skrat hrají převzaté písně, převážně českých interpretů, jako jsou Horkýže slíže, Kabát, Katapult,… Kapela funguje teprve tři měsíce a kluci stále sbírají „pódiové zkušenosti“. Na přehlídce kapel SGO je fanoušci velmi podpořili, za což jsou moc rádi, proto předběžně přislíbili účast i na dalším ročníku této akce.

 Jako druhá se předvedla kapela kOLTT. Podle mého mínění měla tato kapela asi největší ohlas, možná díky výběru repertoáru, možná díky tomu, že byli v pořadí druzí, a tak diváci byli ještě „natěšení“ na další songy.

Od minulého roku, kdy se kOLTT také ukázali na koncertu kapel SGO, se u nich událo několik změn. Asi nejvýznamnější bylo vystřídání zpěvačky. Katka Kubesová (4. A) se rozhodla ze studijních důvodů kapelu opustit a jako náhradu za sebe našla skupině novou zpěvačku Moniku Martykánovou, která si nechává říkat „Mončí“. Výběr písní byl dobře promyšlený, kapela předvedla převzaté, ale i své vlastní písně.

Od minulého roku lze určitě vysledovat pokrok; účinkující působili přirozeně a zdálo se, že si koncert opravdu užívají. Krokem vpřed pro kOLTT bylo také přijetí nového kytaristy, studenta SGO, Jakuba „Cecky“ Olšana , který do složení Monika Martykánová (zpěv), Tomáš Pika (elektrická kytara), Ondřej Pika (basová kytara), Šimon Pepřík (keyboard), Kristián Tomáško (bicí)  velmi rychle zapadl a s sebou přinesl spoustu nových nápadů a námětů, své kytarové schopnosti a několika písním dokonce propůjčil svůj hlas. Skvělý výkon předvedl také například student třídy 2. A, Šimon Pepřík, který nejen skvěle hrál na keyboard, ale společně se zpěvačkou dokonce odzpíval  jednu z písní.

Diváci kOLTT velmi podpořili a podle slov členů kapely si této podpory velmi váží a těší se na další koncerty, které – jak doufají – budou mít také úspěch.

 Podle programu se jako další představila kobeřická kapela Aceton, která funguje od roku 2008 a za sebou už má několik úspěšných koncertů. Sestava skupiny se za celé její působení moc neměnila, roku 2009 proběhla změna kytaristy a odešla jedna ze zpěvaček, ale jinak je kapela ve stálém složení: Jakub Kočí (bicí), Libor Drastík (basová kytara), Jiří Drastík (elektrická kytara), Martin Hanzlík (elektrická kytara), Tereza Balarinová (klávesy) a Jolana Stříbná (zpěv). Aceton hrají písničky převzaté od různých interpretů, jak českých, tak zahraničních, jako je například Pavol Habera, Guns N‘ Roses, Kabát, Bon Jovi, Scorpions, Brian Adams, Metallica, Rozetře,…, a tak si publikum mohlo zazpívat s nimi. Diváci také jistě ocenili krásný hlas zpěvačky Jolany Stříbné, studentky čtvrtého ročníku SGO. Výběr skladeb jí opravdu sedl, a tak poslech těchto převzatých skladeb v jejím podání byl pro mne i ostatní skvělým zážitkem. Na koncertě jsme mohli také slyšet jejich jedinou vlastní píseň Rododendron, která sklidila úspěch a zapsala se do paměti posluchačům.

Alice Petlachová, 2. A

 

The Amazons byla první ostřílenější kapela večera. Odstartovala druhou polovinu koncertu, kdy jsme se mohli těšit už jen na čistě vlastní tvorbu hudebníků. The Amazons mezi nás večer přinesli ještě jednu skutečnost – zkušenost koncertování v jiných klubech a hlavně před úplně jiným publikem. A bohužel pro skupinu dnešní publikum bylo po prvních třech kapelách naladěno na jinou vlnu – na vlnu předělaných songů, které kapely hrají, jelikož zatím nemají nic svého. To však byla chyba! Kapela The Amazons nám ve složení 3 dívky, 1 muž předvedla výbornou punk-rockovou podívanou. Od minulého roku, kdy rovněž vystoupila na koncertu kapel SGO, zaznamenala nadpřirozený pokrok. Všechny předělané písně skončily v šuplíku a uplatnila se stoprocentně vlastní tvorba. Potvrdilo se, že na dívky hrající na velké elektrické kytary je vážně výborný pohled. V jejich hudbě jsou slyšet prvky opavské punk-rockové scény posledních pěti let, na čemž má samozřejmě zásluhu také bubeník Šonaj, kterého jsme mohli a stále můžeme vídat hned v několika skupinách. I přesto všechno mají Amazonky na školní koncerty trochu smůlu. Již podruhé v řadě chyběla jejich zpěvačka, a proto koncert opět odzpívala kytaristka Adéla Králová, která je jedinou současnou studentkou SGO v této kapele. Kromě Adély, které patří veliký potlesk, v kapele nalezneme také 3 bývalé studenty SGO. Pokud The Amazons zapracují na své propagaci v Opavě, garantuji vám, že o nich ještě uslyšíme. Dívčích kapel, které vědí, co dělají a že to nedělají jen kvůli tomu, aby zapůsobily na kluky, není nikdy dost!

 Podle programu byla na řadě kapela Fish and Chips. Schválně jsem neuvedl žánr kapely, protože způsobů, jak ho vyjádřit, je hned několik. Tak například: pop-punk, skate-punk, happy-hardcore, punk-rock. Abych to nepopletl, raději neuvedu ani jeden.

Právě kvůli Fish and Chips se v Artu sešlo mnoho lidí, a to zejména z elitního druhého ročníku, pod který letos spadá také zpěvák a kytarista kapely Víťa Kořistka. Kromě něj v kapele působí ještě jeden student SGO, baskytarista Pavel Vícha. FaC byli jistě jednou z nejzkušenějších kapel večera. Mohli bychom napočítat desítky koncertů v opavských klubech, ale i další mimo naše město. Jejich show byla tento večer stejná jako jindy, ale přitom úplně jiná. Hrát před členy učitelského sboru je samozřejmě něco naprosto jiného než před štamgasty u baru. Proto jsme dnes byli ze strany FaC připraveni o průpovídky o jejich chlupatých zadcích, milovaných koních a podobně. Místo toho jsme viděli kluky, kteří za dobu své existence ušli veliký kus cesty a ukázali, že změna publika pro ně není žádný problém a že nám za jakýchkoliv okolností naservírují pořádnou punk-rockovou show, hutné zvuky kytar a taky množství charisma, které je na jejich věk někdy až nezvyklé. V hudbě skupiny je možné zaznamenat inspirace kapel, jako jsou Four Year Strong či A Day To Remember. I tak zůstávají Fish and Chips sví a na opavské scéně jedinečnou záležitostí.

Přišel čas na skupinu Kolo Kolo Mlýnský, jejichž vystoupení excelentně odstartoval moderátor večera, který je představil jako Kolo Kolo Čínský. To bych bral trochu jako zradu, jelikož jsem se domníval, že o této kapele slyšel každý Opavák alespoň jednou v životě. Přestože se jejich sestava mnohokrát změnila, hrají Kolo Kolo už pět let. Tudíž o nich můžeme bezesporu mluvit jako o nejzkušenější kapele večera.

Co jsme si z koncertu odnesli? Mnohé. Tak například přesvědčení, že český jazyk, pokud je použit správně a barvitě, může být v hudbě stále krásný. Hlas zpěváka Oldy je místy až magicky temný a rázný. Jako můj subjektivní názor můžu napsat, že mi připomínal zesnulého Milana Hlavsu – zpěváka legendárních Plastic People of the Universe a krále alternativní hudby v České republice. Je to jistě vcelku lichotivé přirovnání pro někoho, kdo by chtěl hudebně prorazit právě prostřednictvím alternativního rocku, který kapela již řádku let hraje.

Člověk, který pravděpodobně na koncert této kapely přitáhl nejvíce lidí, je saxofonistka Gabka Křesťanová z letošního čtvrtého ročníku. I ty, kteří ji doposud neznali, přesvědčila o svém půvabu během hry. Také potvrdila, že se dá její nástroj použít i jinde než v jazzové hudbě.

O kvalitě kapely Kolo Kolo Mlýnský se můžete přijít přesvědčit na koncert k příležitosti výročí její pětileté existence opět do Klubu Art.

 Večer uzavřel student prvního ročníku, kterého všichni znají pod pseudonymem Erzí Dela BasStard. Jak již jméno napovídá, rozhodně se nejednalo o žádný punk nebo nedej bože předělávky Katapultů jako v dřívější fázi večera. Naopak Erzí přišel s něčím úplně jiným – a to je rap.

Asi budete muset uznat, že pro člověka, kterému se líbí hudba Kolo Kolo Mlýnský, je těžké hodnotit rapové vystoupení Erzího. Přesto se o to pokusím. Jou, byla to dost hustá flow, jeden rým za druhým … no, takhle to asi nepůjde. Proto jako objektivní divák musím v prvé řadě napsat, že mám po tomto večeru k Erzímu velký respekt. Stát na pódiu a rapovat před lidmi, kteří naprosto neví, o co jde a jsou tam jen ze zvědavosti, si rozhodně zaslouží velký potlesk a uznání. Zároveň byl Erzí jedním z mála interpretů večera, který se choval přirozeně, nebyl nervózní a nenechal se vyvézt z míry, přestože na to měl největší právo. I když rýmy, jako „moje hudba je poselství, svatá jako bible“, se mohou zdát trochu přehnané, tenhle chlap nám ukázal, že stojí za svými názory a má to v hlavě srovnané.

Já osobně nejsem fanouškem českého rapu, při kterém si umělci nenechají rozmluvit, že sídliště, na kterém žijí, rozhodně není gangsterské ghetto, jak o něm rapují ve svých skladbách. Přesto mě Erzí přesvědčil, že není žádný „rádoby-wannabe-gangster“, ale člověk, který má ve své subkultuře jistě mnoho fanoušků. Celým Erzího vystoupením nás navíc provázel rapující tanečník Deny, jehož výkon si také zaslouží potlesk.

 Vojtěch Tkáč, 2. A

Kategorie: Aktuality