Beseda s účastníkem mírových misí

p1070939V pátek 11. února 2011 se seminaristé z dějepisu a zeměpisu shromáždili v učebně 136. Vzápětí do této místnosti vešel pán, kterého byste čekali spíše v parku s vnoučaty nebo doma v křesle, jak luští křížovky. Tento předsudek se nám však chystal velice rychle vyvrátit. Byl to totiž pan RNDr. Jiří Vrtný, který se účastnil jako mikrobiolog mírových misí na Středním východě.
Díky četným zážitkům pana Vrtného se z přednášky stalo poutavé vyprávění příběhů polních nemocnic v afghánském Kábulu a irácké Basře. V jejich personálu patřil sice k nejstarším členům, pracoval však se stejným nasazením jako ostatní.
Vtipné historky ze života jednotky však často střídaly dojemné, ale i hrůzné obrazy ze života zdejšího obyvatelstva. Například u fotek dětí, žen i mužů s různými zraněními či kožními nemocemi pro nás těžko představitelnými ztuhl úsměv na tváři i těm nejotrlejším z nás.
Dozvěděli jsme se zajímavé informace o tamější situaci jak politické, tak i sociální z pohledu „civilisty“, z něhož se díky dobrodružné povaze, vitalitě a profesním kvalitám stal kapitán na zahraničních misích Armády České republiky. Za svou práci byl pan doktor Vrtný odměněn několika vyznamenáními a od nás za své vyprávění dlouhotrvajícím potleskem.
Helena Skřontová, 3. A

Kategorie: Dějepis, Zeměpis