Hrnečku, vař!

p1070755Ve středu 22. prosince 2010 dorazili studenti třídy 2. A do školy obtíženi nikoli učebnicemi a sešity, ale poněkud neobvyklými pomůckami. Jeden vlekl kilo brambor, další láhev mléka, něžnější jedinci opatrovali 5 vajec. V učebně 136 pak všichni všechno vyskládali na stůl spolu s hrnci, mísami a vařečkami. Proč? Čekalo je totiž dopoledne věnované anglické a francouzské kuchyni, během něhož si měli možnost vyzkoušet některé slavné kulinářské speciality.
Jako první přišel na řadu americký dezert cheesecake. Studenti přistoupili k vaření aktivně – zatímco jedna skupinka připravovala korpus, další již míchala krém a ještě jiná promýšlela závěrečné zdobení. Díky tomu byl koláč do půl hodiny hotov a po předepsané době strávené v lednici bylo možno servírovat jej již o velké přestávce.
Druhým chodem bylo klasické anglické polední jídlo Shepherd’s pie. Překlad této pochoutky do češtiny by zněl Pastýřův koláč, což napovídá, že původní surovinou bylo skopové maso. Pro naše potřeby jsme ale použili mleté maso vepřové. To se spolu s kořením a rajským protlakem orestuje na pánvi a přemístí do zapékací mísy. Značnou zručnost předvedli studenti při loupání brambor, což svědčí o pravidelném cviku. S nasazením vlastního čistého oděvu pak dva naši superhrdinové, jmenovitě Pavlínka s Vojtou, vyrobili bramborovou kaši, jíž se maso přikrylo. Nečekanou překážkou se stala absence struhadla na sýr, ale děvčata pod vedením Míši F. i tento problém překonala, takže výsledný produkt byl dokonalý.
Hlavní hvězdou francouzské části bylo Vánoční poleno, tedy typický francouzský vánoční dezert. Paní učitelka Děkánková provedla již doma přípravnou fázi pečení piškotu, neboť u nás ve škole není trouba, který…vlastně která… by piškot upekla. Pod vedením paní kolegyně pak Katka, Alice a Gabka vykouzlily naprosto famózní produkt, který lahodil oku i chuťovým pohárkům stejnou měrou.
Lehčí neúspěch jsme zaznamenali v případě francouzských pralinek, kdy drobné přehlédnutí v receptu vedlo k tomu, že z čokoládové hmoty by kuličky nevytvaroval ani David Copperfield. Nicméně směs měla nesporné chuťové kvality, takže byla nakonec použita místo čokolády na ovocné fondue.
Závěrem chci poděkovat všem studentům 2. A za to, že spolehlivě dodali všechny ingredience a nádobí a že projevili zájem o bližší poznání kultur zemí, jejichž jazyky se rozhodli studovat.
Mgr. Zdeňka Hrstková

Kategorie: Cizí jazyky