Co mají společného kapoun, hňup a vepř?

Nejen na tuto otázku získali odpověď nadšení seminaristé z biologie, kteří se ve čtvrtek 27. ledna 2011 vydali do ostravské zoologické zahrady, aby si zde rozšířili své znalosti z právě probírané látky, třídy savců. Každý z nás si musel předem připravit stručnou charakteristiku jednotlivých řádů těchto živočichů.
Naše první zastávka byla u pandy červené, která se naší návštěvou nenechala vyrušit od ranní očisty. Dále jsme pokračovali kolem výběhu kopytníků až k šelmám, kde se nám nejprve ukázal tygr džunglový a hned poté král zvířat, lev indický. V tomto pavilonu jsme si také mohli vyzkoušet, zda poznáme stopy některých zvířat. Přes gepardí rozcvičku se dostáváme až k výukovému centru. Zde pro nás byla připravena přednáška na téma Etologie. Nakonec nás pan přednášející vzal mezi primáty, kde právě probíhalo krmení šimpanzů. Naši pozornost upoutala jedna samice, která měla na zadku narůžovělý útvar. Bylo nám řečeno, že se jedná o zduřelé pohlavní orgány, které mají upozornit samce, že je právě v říji. Po krátké přestávce jsme zavítali do pavilonu slonů indických, kde dvě samice čekají mláďata a pokud se vše podaří, budou to první slůňata narozená v České republice. Vzhledem k třeskutému mrazu jsme neměli štěstí vidět medvědy, ale všechno jsme si vynahradili u zeber a žiraf. Poslední zastávkou se stala návštěva vačnatců, jejichž domovem je Austrálie a Jižní Amerika.
Exkurze v zoologické zahradě byla velice zajímavá a poučná, rádi bychom přivítali více takových názorných akcí i v budoucnu.

Tereza Apltauerová, 3.A

Kategorie: Biologie