The Plastic People of the Universe

V úterý 2. listopadu 2010 se studenti Slezského gymnázia a zároveň seminaristé z dějepisu zúčastnili v učebně č. 323 projektu s názvem Příběhy bezpráví – měsíc filmu na školách, který v rámci programu Jeden svět na školách pořádá společnost Člověk v tísni.
Zhlédli jsme dokument Věry Chytilové s názvem The Plastic People of the Universe, přinášející svědectví o zatýkání, výsleších a věznění členů legendární undergroundové kapely, které se staly hlavním podnětem k formování občanské iniciativy Charta 77.
Z projekce jsme se dozvěděli mnoho informací týkající se skupiny PPU. Základní info předkládáme i čtenářům:
– pražská rocková kapela
– v letech 1968 – 1989 byla vnímána jako protest proti komunistickému režimu v ČSR
– zakladatel M. Hlavsa v roce 1968è ovlivnění F. Zappou a Velvet Underground
– členové:
Josef Karafiát (kytara, zpěv)
Eva Turnová (baskytara, zpěv)
Jiří Kabeš (viola)
Ivan Martin Jirous (manažer)
Ludvík Kandl (bicí, zpěv)
Josef Janíček (klávesy)
Milan „Mejla“ Hlavsa (baskytara)
Vratislav Brabenec (saxofon)
Jan Brabec (bicí)
složení se ale občas měnilo
– roku 1976 členové skupiny zatčeni komunistickou policií, která je následně postavila před soud za „PROTISTÁTNÍ ČINNOST “. Byli odsouzeni k odnětí svobody až na 18 měsíců. Jako protest proti jejich uvěznění podepsala řada lidí již zmíněnou Chartu 77, na jejímž vzniku se významně podílel i Václav Havel

Součástí projektu Příběhy bezpráví byla debata s pamětníkem Mgr. J. Rotreklem, který doplnil informace z filmu zajímavými dodatky a vylíčil dobovou atmosféru.
Závěrem bych jen dodala, že dokument rozšířil naše povědomí o době, kterou jsme nezažili. I proto se opět těšíme na další podobnou „akci“.
Marie Pospěchová, 4. E

Kategorie: Dějepis