EU-week-end

V pátek 25. června 2010 se naše skutečně „velká“ skupinka o celkovém počtu tří členů vydala do Centra ekologických aktivit Sluňákov v Horce nad Moravou u Olomouce, aby se zde zúčastnila EU-week-endu. Do centra jsme dorazili předčasně, čímž jsme trochu zaskočili organizátory. Tento volný čas jsme však využili k řádnému ubytování a obhlídce okolí.

            Zanedlouho začal program a slova se ujali organizátoři, kteří dořešili nezbytné úvodní formality. Poté mohly začít tzv. „ice-breakingové hry“, které se naprosto povedly. Cíl her byl splněn a my jsme poznali všechny ostatní členy (= ministry) pozdějšího nedělního modelového zasedání.

            Sobota byla věnována přednáškám, které v rámci tří bloků uváděli jak učitelé Palackého a Masarykovy univerzity, tak europoslanec Ing. Jan Březina. Všechny tyto přednášky byly samozřejmě věnovány EU. A všechny tyto přednášky byly nad naše očekávání úžasné. Přiblížily nám situaci EU a západního Balkánu a díky tomu mohlo v neděli nastat ono modelové zasedání.

            Každý z 27 šťastlivců, který vyhrál pobyt na tomto vzdělávacím projektu, zastupoval jeden stát patřící do EU. Státy nám organizátoři rozdělili ještě dávno před víkendem, abychom si nastudovali důležité materiály.

Jakmile jsme se v neděli oblékli do formálního oblečení, zasedání mohlo začít. Nemyslete si, nebyla to žádná legrace, šlo o vážnou věc! Každý zástupce musel obhájit  názor svého státu, jenž byl předem obsažen v Possition Paperu. Jednali jsme o udělení statutu kandidátské země Srbsku.

Po opravdu dlouhém a náročném vytváření kompromisu jsme se všichni členové Rady EU shodli na tom, že Srbsku statut kandidátské země přidělíme, což rozhodlo také o tom, že je naše zasedání u konce. Na úplný závěr nám byly předány certifikáty o účasti a nasbírali jsme nové kontakty. Všechno, co nám bylo zadáno, bylo také splněno a my jsme se mohli rozjet domů. Už ve vlaku při zpáteční cestě jsme začali vzpomínat na krásné chvíle strávené s našimi novými kamarády.

 

Marie Pospěchová (Litva)

Ondřej Herudek (Francie)

Karolína Ondrušková (Lotyšsko)

Kategorie: Základy společenských věd