Festival Jeden svět na školách

Stejně jako v předchozích letech jsme také letos obdrželi pozvánku k návštěvě filmových produkcí v rámci festivalu Jeden svět na školách. Naši žáci 3. ročníku se proto ve středu 24. března 2010 vypravili do opavského Obecního domu. Zde zhlédli snímek nizozemské režisérky Marije Meerman Chci být Někdo. Jeho děj se však neodehrává v Holandsku. Ocitli jsme se v Číně, na jedné ze středních škol a od začátku školního roku sledovali dění v maturitním ročníku. Představilo se nám několik protagonistů. Jejich snem bylo dostat se k vysokoškolskému studiu na prestižní pekingské vysoké škole. To však od nich v průběhu posledního středoškolského roku žádalo takové nasazení, že jsme to sledovali až s jakýmsi zděšením. Hned první školní den jim třídní učitelka nastavila denní režim – vstát v 6.30, ve školní budově být v 7.10, úlohy napsat o polední přestávce, spát maximálně 7 hodin denně. A především se v každé volné chvíli učit.
Zarazil nás také důvod, proč měli naši vrstevníci trávit svůj život právě takto. „Děláte to pro budoucnost Číny!“ znělo snad ze všech stran. „Jste tím povinni svým rodičům!“ připomínali učitelé stále. A my ve filmu viděli, že je to skutečně tak. Mnohé rodiny sáhly až na dno svých úspor, jen aby dítě mohlo vystudovat, a to na prestižní univerzitě, a získat tím výhodnou startovací pozici do života. Když se dobře zařadí ve společnosti, bude už hračkou postarat se zadlužené rodiče.
Je jasné, že postoje v Číně a v Evropě jsou odlišné. Avšak tvrdá práce čínských středoškoláků na nás opravdu zapůsobila. Zajímavý byl také postoj čínských učitelů. Film rozhodně doporučujeme.
Mgr. Magda Hrstková

Kategorie: Dějepis, Základy společenských věd