Výprava Po stopách partyzánů v Beskydách

p1030824Před koncem kalendářního roku čekala seminaristy dějepisu ještě jedna mimořádná akce. Československá obec legionářská pro nás připravila putování Po stopách partyzánské brigády J. Žižky v oblasti Beskyd v období 2. světové války. Na cestu jsme se vypravili v úterý 15. prosince 2009.
Autobus nás po necelých dvou hodinách jízdy dopravil do obce Čeladná. Zde jsme se několik okamžiků zdrželi prohlídkou jejího nového centra, např. jsme vystoupili na vyhlídkovou plošinu zdejšího obecního úřadu. Bohužel nám nepřálo počasí, proto se náš rozhled omezil na bližší okolí. Představu o krajině jsme si ale mohli udělat z leteckých snímků, které jsou rozmístěny na chodbách a schodišti úřadu.
Pak jsme vyrazili po úzké horské silnici k místní části Podolánky. Nedaleko zdejší autobusové zastávky stojí – kryta smrky – nenápadní dřevěná budova. To byl cíl naší cesty. Původně to totiž byla škola, kam chodila paní Miroslava Kaštovská. Tato žena se přímo na místě s námi podělila o svoje vzpomínky na válečná léta. V roce 1944 jí bylo třináct let. Velmi dobře si tedy uvědomovala, co pro její rodinu znamená, že se v nadcházející zimě postarali o jednoho z partyzánských velitelů Dajana Murzina. Byl zraněn a skrýval se asi měsíc. Rodiče paní Kaštovské mu dávali jídlo, vybudovali pro něj v nedalekém svahu úkryt. Jejich činnost nezůstala bez povšimnutí – v lednu 1945 byli oba rodiče zatčeni, vyslýchány byly i starší děti. Maminka se po dvou týdnech vrátila domů, ale otce viděla paní Kaštovská při zatýkání naposled. Nikdy se jí nepodařilo vypátrat, kdy a kde tatínek zemřel. Vyprávění naší pamětnice bylo velmi emotivní a skutečně dojemné. Naše pocity umocňoval tichý sníh a studené slunce, které chvílemi vysvitlo mezi bílými oblaky.
Naše další kroky vedly k několika pomníkům přímo v obci. Doprovázela nás správkyně zdejšího Památníku Josefa Kaluse a znalkyně místní historie Dagmar Komendová. Doplňovala a rozšiřovala informace, které jsme slyšeli od paní Kaštovské. Navštívili jsme také místo, kdy byli přímo před očima svých sousedů na jednom ze stromů oběšeni dva muži z Čeladné, kteří se odvážili pomoci veliteli zdejších partyzánů Janko Ušiakovi. Jejich oběť připomíná další z pomníčků.
Paní Komendová nás nakonec pozvala ještě do budovy Památníku. Zde jsme poslouchali úryvky z vyprávění dalších pamětníků a dozvěděli se něco také o Josefu Kalusovi, regionálním básníkovi, kterému zde přezdívají „beskydský slavíček“. Tím se naše putování završilo. Čekal už jen chutný oběd, který pomohl rozptýlit nepřízeň počasí, a pak cesta domů. V autobuse bylo až podivné klidno, to jak se většina z nás vzpamatovávala z chladného počasí.
Na závěr chceme poděkovat Československé obci legionářské, jmenovitě Mgr. Václavu Krejčímu, který celou akci zorganizoval, a především našim oběma průvodkyním – paní Kaštovské a paní Komendové za vřelá a zasvěcená slova.
Mgr. Magda Hrstková

Kategorie: Dějepis