Vánoce 2009 s Lampionem

14Že škola a Vánoce nejdou moc dohromady? Že se žáci a – co si budeme nalhávat – také učitelé těší na Vánoce proto, že si od školy konečně trochu odpočinou? No ano, to je jistě pravda. Na Slezském gymnáziu ale stejně Vánoce rozprostřely svoje kouzlo. Stalo se tak v úterý 22. prosince 2009 a školu a svátky propojili sami žáci. Připravili si pro své vrstevníky program, v němž různými formami připomínali vánoční tradice, kouzlení, věštění, ale také postavy s Vánoci spjaté.
Na řadu přišla dokonce scénka, v níž se sešlo několik různých bytostí, které jsou odpovědné za „dopravu dárků až do domu“. Kdo nepoznal, pro toho je určeno toto odhalení: Vánoční porady se účastnili Ježíšek s maminkou, Santa Klaus, Děda Mráz se Sněhurkou, čarodějnice Befana a v roli moderátorky schůze Vánoční Hvězdička. I když někteří zúčastnění byli proti, nakonec bylo rozhodnuto, že také letos děti své dárky dostanou, i když za zmínku stojí úvaha, že se moc hezky nechovají. Možná je to téma pro novoroční předsevzetí!
17Na některých stanovištích, jimiž prošly všechny třídy naší školy, jsme se poučili o vánočních zvyklostech: co, dělat, abychom si v následujícím roce zachovali zdraví, aby se k nám koulely penízky, aby ten náš byl nejhezčí a nejlepší ze všech nápadníků a tak dále. Povídali jsme si o symbolech vánoc – jmelí, barborkách, stromečku, rybě či hostu. Jinde nám bylo představeno slavnostní štědrovečerní menu, a to nejen tradiční české, ale prošli jsme se všemi zeměmi, jejichž jazyk se na naší škole učí.
Zvlášť vítaný byl workshop v jedné z učeben. Ze sedících posluchačů jsme se stali tvůrci a vyrobili slavnostní vrkoč pro třídního nebo vyzdobili co možná nejvíce papírových andílků, kteří se po skončení programu slétli pod náš školní vánoční strom.
Vánoční svátky jsou zakončeny svátkem sv. Štěpána, ale zanedlouho následuje ještě Silvestr a pak Tři králové. I ti se zúčastnili našeho programu. A zaslouženě sklízeli velké ovace. Přiměli nás ke zpěvu, sami žertovali a bavili nás skutečně skvěle nejen svými kostýmy. A tak to šlo z jedné učebny do druhé. V každé čekalo něco nového nebo to, co jsme sice už znali, ale osvěžit si a doplnit vědomosti nebylo na škodu. Některé věštby jsme si také vyzkoušeli, ale s vědomím, že stejně teď ještě neplatí a že si je budeme muset zopakovat na Štědrý den. A tak tedy hurá na vánoční prázdniny! Užijme si jich všichni, jak nejlépe lze. A do nového roku 2010 tou šťastnou nohou!

Kategorie: Volnočasové aktivity