Španělština na dosah

Výklad o Minoritském klášteře

15.12.2009 se uskutečnila dlouho očekávaná návštěva. Navštívily nás dvě rodilé Španělky z nejjižnější a počtem obyvatel největší autonomní oblasti Španělska –  Andalusie (Andalucía). Obě lektorky, Raya Inma, která učí španělskou konverzaci a Campos Olga matematiku ve španělštině, pracují na Gymnáziu Hladnov v Ostravě. S velkou radostí se přijely podívat na naše krásné město. Setkání s nimi bylo dopřáno studentům třetího a čtvrtého ročníku. Dopoledne bylo rozděleno na dvě části, abychom jednou mluvili my, podruhé ony. V první části se všichni studenti i s lektorkami a panem magistrem Plačkem setkali před budovou Slezského gymnázia v Opavě a šli se podívat na krásy města. Obešly se všechny významné opavské památky, přičemž studenti třetího ročníku měli připravena krátká povídání o každé z nich, samozřejmě španělsky. Některým však byla taková zima, že jim nedovolila promluvit.

  V druhé části se španělštináři sešli v učebně španělštiny a lektorky pro studenty odprezentovaly přednášku o Španělsku, jeho významných památkách, kultuře, historii a současném dění. Jejich španělština, ač byly obě rodilé mluvčí, byla velice srozumitelná. Ochutnali připravené vánoční cukroví a potěšilo je, že i v tak vzdálené Opavě je zájem o Španělsko a španělštinu. Jménem všech studentů španělštiny na SGO bych si dovolil tvrdit, že jistě uvítáme další takové návštěvy.

p1010015 V předvánoční atmosféře také proběhla přednáška o Mexiku, mexických indiánech a jejich výuce angličtiny. Lektorkou tentokrát byla Helena Vondrážková z Prahy, z občanského sdružení Community inspiration. Posláním tohoto sdružení je vzdělávání chudých v rozvojovém světě a celý projekt je založen na dobrovolnictví a lidské solidaritě.

Vyprávěla nám své osobní zkušenosti z pobytu v Mexiku, o mexických zvycích a hlavně o lidech.

V současné době v Mexiku působí jako učitel angličtiny Mgr. David Sněhota, který na naší škole učil v loňském roce španělštinu. Přejeme mu hodně úspěchů a těšíme se na spolupráci s místními indiány.

Chceš vědět více? Podívej se na : www.communityinspiration.com

Kategorie: Cizí jazyky