24 hodin s povídkami Jaroslava Haška

p1020051.jpgV pátek 12. června 2009 ráno přesně v 8 hodin byl zahájen maratón ve čtení povídek Jaroslava Haška. Patnáct žáků Slezského gymnázia se usadilo v lavicích jedné z učeben, kde na učitelském stole již čekala hromádka výborů z tvorby českého klasika humoristické literatury. Napřed zde bylo rozjezdové kolo. Zahájil ho Vláďa Piskala, který téměř přepral povídku Šťastný domov. Několik posledních stránek ale už musel přenechat dalším čtenářům, protože hlas bude ještě potřebovat. Pak už následovala jedna povídka za druhou. Čtení jsme přerušili jen pauzou na oběd ve školní jídelně.
Odpoledne se škola zklidnila, poslední žáci odešli na víkend a nás čekala dlouhá noc. Trochu jsme změnili formu, protože jsme se dívali na film Dobrý voják Švejk, který na motivy románu Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války natočil režisér Karel Steklý. O něco později jsme zhlédli i druhý díl Poslušně hlásím. A mezi filmy zase hurá na četbu. Přestože se mnohým z nás klížily oči, vydrželi jsme se nepřetržitě věnovat tvorbě z pera Jaroslava Haška až do 7.15 v sobotu ráno. Nutno ale doznat, že v časných ranních hodinách jsme si museli vypomáhat různými způsoby – malovali jsme nebo stavěli z pastelek různé „stavby“, jak svědčí fotografie.
Číst jsme přestali, když jsme zdolali šedesátou pátou povídku; ne všechny ovšem byly haškovsky krátké – ta nejdelší si vyžádala otočit list sto patnáctkrát. My, co jsme se zúčastnili, jsme v sobotu odcházeli bohatší o informace z Haškova velmi krkolomného života a o řadu námětů k humorným scénám, které zpracoval.

Kategorie: Český jazyk, Volnočasové aktivity