Československo po mnichovském diktátu

p1010977.jpgOd 5. do 15. května 2009 hostí Slezské gymnázium putovní expozici, která se věnuje jednomu z nejtemnějších období 20. století. Zachycuje tzv. druhou republiku a období Protektorátu Čechy a Morava. 5. května byla u příležitosti výročí zahájení Květnového povstání českého lidu v roce 1945 výstava slavnostně otevřena pro veřejnost. Zahájení se zúčastnili pozvaní hosté, především z řad pamětníků na protektorátní období. Programem nás provázel zástupce ředitelky SGO Mgr. Karel Kučera, úvodního slova se laskavě ujal profesor PhDr. Zdeněk Jirásek, CSc. ze Slezské univerzity v Opavě, o krátké kulturní vystoupení se postarali žáci naší školy.
Největší pozornost si zasloužila autorka výstavy paní Ludmila Václavíková, členka Českého svazu bojovníků za svobodu v Havířově. Ochotně se ujala vysvětlování, co ji vedlo k vytvoření expozice. Dříve občas, v současnosti stále častěji se střetávala se zkreslenými, nebo dokonce nepravdivými údaji o období Protektorátu. A rozhodla se s tím něco dělat. Začala doplňovat materiály, které zůstaly po jejím otci, hledala pamětníky. Nakonec – za přispění ostatních členů její rodiny – vytvořila expozici o čtrnácti panelech, které doslova přetékají informacemi.
Zjistíte zde, co se dělo těsně před podepsáním Mnichovské dohody, co přinesl 15. březen 1939, jaké okolnosti provázely Heydrichiádu, kdo a s jakými cíli se zapojil do odboje, jakých forem nabývala protičeská perzekuce atd. Protože podnětů je skutečně mnoho, nechala si autorka problematiku koncentračních táborů pro pokračování expozice, které plánuje na září 2009.
Výstavu dokumentů, komentářů a fotografií jsme zahájili v úterý a již ve středu se do učebny podívaly některé třídy Slezského gymnázia. V příštích dnech očekáváme návštěvu žáků z jiných opavských škol. V neděli 10. května 2009 je expozice otevřena pro všechny zájemce z řad veřejnosti, a to od 9 do 17 hodin (v budově Slezského gymnázia, Opava, p. o., Zámecký okruh 29). Vstup zdarma.
Mgr. Magda Hrstková

Kategorie: Dějepis