Adéla Kukelková zaznamenala obrovský úspěch v soutěži Frankofonie

[Not a valid template]Obrovský úspěch studentky francouzštiny Adély Kukelkové v podobě druhého místa na celonárodní soutěži Frankofonie. Takový úspěch naše škola nezaznamenala poprvé. Před dvěma lety jsme v této soutěži zvítězili v náročné konkurenci 101 družstva z celé republiky.

 Letos se soutěžilo v jednotlivcích. Tuto náročnou soutěž  každoročně vyhlašuje Ministerstvo zahraničních věcí a Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy ČR, ve spolupráci s Francouzským institutem a zastupitelskými úřady frankofonních zemí v ČR.  Soutěž má tradičně dvě části – ztvárnění výtvarného díla na dané téma  a vypracování 100 otázek vědomostního kvizu z oblasti zeměpisu, dějin, literatury a sportu frankofonních zemí celého světa.

 Sedmého ročníku soutěže Frankofonie  se letos účastnilo 128 studentů  ze 45 středních škol z celé České republiky. Adéle Kukelkové se podařilo umístit v této silné konkurenci na úžasném 2. místě. U příležitosti 10. výročí vstupu ČR mezi pozorovatelské státy Organizace Frankofonie se pořadatelé rozhodli poprvé rozšířit účast v soutěži nad rámec studentů středních škol  a vyhlásili také kategorii pro žáky škol základních. Těch se v letošním roce účastnilo 75 z 11 škol.

 15 nejlepších laureátů z každé kategorie bylo pozváno v pondělí 23. března 2009 na slavnostní recepci do Černínského paláce  v Praze, sídla Ministerstva zahraničních věcí. Tam byly vítězům slavnostně předány věcné ceny a diplomy za účasti ministra zahraničních věcí ČR Karla Schwarzenberga, první náměstkyně ministra školství, mládeže a tělovýchovy Evy Bartoňové, velvyslance ČR ve Francii  Pavla Fischera, velvyslance Francie v ČR Charlese Friese a dalších hostů. Poté se konal obrovský raut spojený s ochutnávkou nejrůznějších pokrmů, specialit a nápojů.

 Z celého srdce blahopřeji jménem nás všech Adéle ke vzorné reprezentaci naší školy. Věřím, že se slavnostního vyhlášení vítězů této náročné soutěže budeme v Praze na Ministerstvu zahraničních věcí zúčastňovat pravidelně. 

PhDr. Dana Kašingová

… a dojmy samotné laureátky?

Veni, vidi, vici

… tedy skoro!

 

            Čas od času se člověk přiměje probudit v sobě soutěživého ducha. Přihlásí se do nějaké soutěže, splní podmínky a pak už jenom čeká, co bude, nebo nebude.

            Pro mě tou výzvou byla letos soutěž „Poznejme svět frankofonie“, vyhlášená Ministerstvem zahraničních věcí ČR ve spolupráci s Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy a také ambasádami jednotlivých frankofonních států. Bylo třeba zodpovědět sto otázek kvízu o organizaci Frankofonie a vytvořit výtvarný objekt, který by znázorňoval alespoň tři slova za zadání. V nabídce bylo například: stálý, jinde, klik, vize, genom nebo pozemské světlo. Malovala jsem tedy, vyplňovala otázky – všechno odeslala a čekala na výsledky.

            Na slavnostní recepci do Černínského paláce, sídla Ministerstva zahraničních věcí v Praze, jsem společně s PhDr. Danou Kašingovou odjela 23. března 2009, abych – jak se nakonec ukázalo – převzala diplom a ceny za 2. místo ve středoškolské kategorii. Akce to byla zábavná a recepce vydařená, ale jako každá růže má trny, musela jsem svůj úspěch zaplatit docela značnou dřinou.

Adéla Kukelková, 4. A

 

09_03_23_frankofonie

Kategorie: Cizí jazyky