Olomoucký fyzikální kaleidoskop

27. 11. 2008 – V pátek 21. listopadu se na Přírodovědecké fakultě Univerzity Palackého uskutečnila série přednášek v rámci Olomouckého fyzikálního kaleidoskopu. Vydali jsme se na tuto akci (v komorním počtu osmi lidí) plni očekávání, co že si pro nás připravili.V dopoledním programu jsme mohli zhlédnout řadu přednášek, týkajících se nejrůznějších fyzikální zákonů, vynálezů či významných osobností jako například Jak tikají atomové hodiny?, Zrakové klamy, Jak vzniká lidský hlas? či Ernst Mach a nejkulatější setrvačníky na světě a další, na které nám již bohužel nezbyl čas.
V případě, že bychom teorie měli už po krk, mohli jsme navštívit několik fyzikálních experimentů nebo některou z přístupných laboratoří, kde se nás ochotně chápali různí laboranti a zasvěcovali nás do tajů jednotlivých měření. Musím konstatovat, že nejeden z oněch experimentů, které jsme viděli, některé z nás velice inspiroval, a je možné, že přistoupí i k jeho realizaci v rámci hodin fyziky.

V odpoledním programu poté bylo možno navštívit laboratoře biofyziky či nanotechnologií, které se však nacházely ve vzdálenějších lokalitách. Ovšem právě ta, která nás nejvíce zajímala, to znamená laboratoř nanotechnologií, musela být kvůli jednomu mrzutému panu řidiči zrušena. Nicméně, i druhá z nich byla velmi zajímavá a rozšířila naše obzory. Na katedře biofyziky jsme mohli sledovat praktické výzkumy fyzikálních vlastností, které vykazují rostliny, zejména pak bioluminiscenci nebo měření EKG rostlin.
Celá olomoucká akce byla pro nás přínosem a možná i inspirací pro budoucí studium.

Lukáš Němčík, 3.B

Kategorie: Fyzika