Bedna MSK je naše!


15. 10. 2008 – Moravskoslezský kraj ve spolupráci s Mensou Ostrava vyhlásil letos soutěž o tzv. Bednu Moravskoslezského kraje. Šlo o inteligenční soutěž, která měla prověřit středoškoláky z hlediska vrozené inteligence.

Úlohy kvalifikačního kola testovaly schopnosti rychle doplňovat logické řady, řešit přesmyčky, rozeznat nejlepší pravidlo pro vyřazení nehodících se výrazů a podobně. Ze školního kvalifikačního kola se do kraje nominovali Michal Kopf (1.A), Petr Lichý a Lukáš Němčík (oba 3.B).
V Ostravě se pak 2. října konalo velké finále, které bylo složeno ze tří kol. První se značně podobalo kvalifikačnímu kolu, druhé kolo obsahovalo navíc hru zvanou duel, v níž je nutno podle několika pravidel vybrat tři z dvanácti symbolů a ve třetím kole se kombinovaly všechny předchozí úlohy jen s tím rozdílem, že kromě správnosti řešení rozhodoval i čas potřebný k jejich vyřešení.
V celé soutěži jednoznačně dominoval Petr Lichý. Prokázal tak, že i kvalitnímu atletu nemusí být inteligence na obtíž. Petr letos sbírá úspěchy i ve sportu: na své elitní trati 100m dosáhl času již 10,99s, na evropské lize B ve Francii získal pro vítězný tým Sokola Opava dvě stříbrné medaile na 100 i 200 metrů. Zanedlouho bude navíc startovat již potřetí na Mistrovství České republiky v Sudoku. Přejeme mu úspěchy jak ve sportovních, tak při inteligenčních soutěžích. Ať se ti daří, Petře!

Mgr. Radim Frič

Kategorie: Uncategorized