V pražírně kávy

26. 2. 2008 – Dne 21. února 2008 jsme se v rámci chemického semináře zúčastnili velice zajímavé exkurze v opavské pražírně kávy.
Naše dobrodružná výprava započala v malém suterénním obchůdku, kde krom kávové vůně kralovala také atmosféra moravských vinných sklípků. Ihned se nás ochotně ujala samotná majitelka pražírny paní Ludmila Říčná, aby nám řekla něco o kávě a o své práci vůbec. Již od pohledu velmi cílevědomá paní nás zavedla do bývalého chléva, který nechala přestavět na pražírnu. Seznámila nás s funkcemi pražicího stroje, popsala princip pražení kávy a prozradila nám spoustu zajímavého o této rostlině, jejíž plody sice všichni dobře známe z obchodů, ale málokdo tuší, jak těžké je k této podobě dospět.

Výklad byl skutečně zajímavý, a dokonce vtipný. Podivili jsme se nad složitostí výroby i „kávy“, kterou známe z reklam, a také jsme se k naší hrůze dozvěděli, že milované Nescafé má s kávou společného asi tolik, jako periodická soustava prvků s rozvrhem hodin. Poznali jsme dva nejznámější druhy kávy (arabica a robusta) a bylo nám možno ochutnat 10 káv z různých zemí, které se v Opavě praží (nikdo z nás dnes asi neusne!).
Naše exkurze skončila tam, kde začínala, tedy v suterénním obchůdku, ze kterého jsme si kromě kávy odnesli nové vědomosti a úsměv na tváři, který možná nezmizí, až půjdeme ráno po probdělé noci do školy.
Veronika Vaníčková, 3. C

Kategorie: Chemie