Vánoční matematická soutěž

V pátek 14. 12. 2007 se uskutečnil na půdě Slezského gymnázia Opava již druhý ročník Vánoční matematické soutěže pro tříčlenná družstva žáků 9. tříd základních škol. Tato soutěž proběhla v rámci spolupráce SGO a Matematického ústavu Slezské univerzity v Opavě.

Podtitul letošního ročníku zněl „Hra o 2 000 000 dolarů“.

Soutěže se zúčastnilo 11 družstev, setkaly se tu nejen známé tváře z olympiád a Pythagoriád, ale i úplní nováčci na soutěžním poli matematickém. Poměřování sil mezi družstvy se událo během strategické matematické hry, řešení různých matematických úloh, hádanek, rébusů a při skládání hlavolamů.

Soutěž byla po celou dobu napínavá a velmi vyrovnaná. O vítězi rozhodly body ze strategické hry. I tak byly rozdíly mezi prvními třemi místy velmi malé. Třetí místo obsadilo družstvo ZŠ Slavkov a bylo odměněno inteligentní plastelínou. Druhé místo vybojovala ZŠ Vrchní, která byla v loňském ročníku soutěže na opačném konci bodové tabulky; odměnou reprezentantům byla logická hra Tantrix. Na samotném vrcholu stanula CZŠ Hradec nad Moravicí, jíž bylo odměnou puzzle Eternity. Ještě nikomu na světě se nepodařilo puzzle poskládat, a tak prvnímu šťastlivci bude vyplacena odměna 2 000 000 dolarů.

Vánoční soutěž zpříjemnila předvánoční čas organizátorům (za MÚ SU RNDr. Jana Kopfová, Ph.D. a za SGO Mgr. Milan Pobořil, Ph.D.) i soutěžícím, a tak už se teď všichni těší na další ročník.

RNDr. Jana Kopfová, Ph.D.

Kategorie: Matematika