Shetlandy Pavly Kašingové

5. 10. 2007 –
Shetlandské ostrovy jsou nejvýše položenou oblastí Spojeného království, resp. Skotska. Dostat se sem je velmi obtížné, jak nám potvrdila Pavla Kašingová na malé besedě, kde o Shetlandech vyprávěla.Dozvěděli jsme se od ní také, že největší shetlandské město je Lerwick, ve kterém žije kolem 22 000 obyvatel, což se mi zdá dost málo. Není vůbec od věci říct, že na Shetlandech žije víc ovcí než lidí. Prý na ně narazíte skutečně na každém kroku, proto mají na Shetlandech zavedené celkem roztomilé dopravní značky „Pozor ovce“. Vlna shetlandských oveček je prý jedna z nejkvalitnějších, jak může doložit paní učitelka Dana Kašingová :-).

Bydlení na Shetlandech není žádný med, prší zde skoro 270 dní v roce a průměrné nejvyšší teploty se málokdy vyhoupnou nad 14° C. V těch několika dnech, kdy je tepleji a zrovna neprší, otravují lidem život malé mušky, které velmi nepříjemně štípou. Pavla Kašingová je pocítila na vlastní kůži; podle ní je lepší, když raději prší.


Překvapilo nás, že na ostrovech prakticky nerostou žádné stromy. Je to dáno velmi drsným počasím, proto topení dřevem, jak ho známe my, zde nepřichází v úvahu. Ve svých krbech lidé na Shetlandech topí rašelinou.

Co se zde jí, to jsou převážně ryby, které můžete chytat ze skalnatých útesů, jak to dělala Pavla. Tyto útesy jsou opravdu velmi strmé, proto musíte znát zdejší terén, abyste se v pohodě dostali k moři.

Co nás opravdu nejvíce zaujalo, to byli Pavlini kamarádi. O nich tvrdí, že jsou šikovní. Vše hezky doložila fotografiemi. Vyprávěla nám o odlišnosti našich barů a barů Spojeného království a o jiném společenském životě. Zmínka o barech konečně donutila i ty nejzatvrzelejší neposluchače nastražit uši.

Také nám ukázala poněkud monotónní videoklip jedné místní skupiny, ve kterém se zpívá o Shetlandech.

Lidé na Shetlandech jsou prý velmi milí a otevření, což si můžeme potvrdit jedině tím, že se tam pojedeme podívat.

Hana Šindlerová, 3. B

Kategorie: Cizí jazyky