"Skoroúspěch" v soutěži Aliante

5. 6. 2007 – Do soutěže Aliante se mohly zapojit dvoučlenné týmy z celé ČR a dalších 12 zemí Evropy a USA. V soutěži se objevily především otázky týkající se mezinárodní politické organizace NATO.V I. kole bylo pouhých 20 otázek s možnými odpověďmi A, B, C a D. Do II. kola se dostaly týmy, které správně zodpověděly minimálně 15 otázek. Toto kolo jsme absolvovaly úspěšně, avšak s minimálním možným počtem bodů na postup. Spolu s námi postoupilo přes 120 týmů z České republiky a něco málo přes 1100 ze všech zemí, které se Aliante 2007 zúčastnily. II. kolo bylo zákeřnější. 35 otázek rozdělených do 4 oblastí – Historie, Mezinárodní vztahy, Struktura a činnost, Geografie.

Tyto otázky neměly daný obsah odpovědí, a tak jsme mohly napsat vše, co jsme považovaly za nutné. Fantazii se meze nekladly, tudíž jsme využily velké množství obrázků, map a tabulek. Na odeslání odpovědí jsme měly přibližně 2 měsíce. Popravdě jsme to stejně nechaly skoro na poslední chvíli… I přesto nás mile i nemile překvapilo naše umístění na pátém místě. Ze 120 týmů odpovědi odeslalo pouhých 36, z toho pouze čtyři 2členné týmy postoupily do finálového kola, které se koná na konci června v německém Rheindahlenu. I když jsme trochu zklamané, stále v koutku duše doufáme, že některý ze 4 týmů před námi se finále nebude moci zúčastnit. V takovém případě bychom jely my.

I když jsme si před soutěží myslely, že to bude hračka, brzy nás náš optimismus opustil. Otázky typu: “Časově zařaďte a popište Usurijský incident.“ „Jaký měl dopad na vztahy mezi světovými mocnostmi?“ nebo “Srovnejte vývoj stanoviska Ukrajiny vůči NATO s jejím stanoviskem vůči EU od roku 1991.“, na které se nedaly odpovědi téměř nikde nalézt, nás velmi potrápily. Když jsme si s některou otázkou nevěděly rady, učitelský sbor nám byl nápomocen. Především, a těm bychom chtěly poděkovat, Mgr. Jan Rozsíval a Mgr. Kamila Tkáčová. Celkově nám tato soutěž přinesla mnoho informací o NATO, její historii, současnosti, budoucnosti a zapojení ČR do aktivit této organizace.

I přesto, že nám tato soutěž mnoho dala, něco nám také vzala. Čas a především naději na hlavní výhru – 12denní pobyt v USA. Každopádně do toho jdeme příští rok znova! A všem, kteří se nějakým způsobem zajímají o politiku (to my bohužel nejsme), tuto soutěž vřele doporučujeme!

Martina Vavřinčíková a Jana Vaculová, 3.A

Kategorie: Základy společenských věd