Znovu postup na republikovou přehlídku SOČ!

15. 5. 2007 – Po loňském úspěchu Petra Harazima, který v soutěžní kategorii fyzika postoupil až na repulikovou přelídku se podobného úspěchu dočkali studenti třetího ročníku Martin Caletka a Darja Stříbná. Soutěžili s prací s názvem …1000 řešených úloh. Se svou prací soutěžili v kategorii královské, v matematice.

Soutěží zatím procházejí jako nůž máslem, okresní i krajské kolo vyhráli, vysloužili si pochvaly od poroty i učitelů naší školy. Nezbývá, než jim popřát, aby udělali i poslední krok a popřeli Coubertinovské olympijské heslo: někdy je důležité nejen se zúčastnit, ale taky uspět. Držte se!

Martin Caletka se podělí se svými dojmy z letošního průběhu přehlídek SOČ

Už ve druhém ročníku jsme se společně s Darjou rozhodli vytvořit práci spojenou s matematikou. Původně jsme měli v plánu počítat obvod zeměkoule po vzoru Erathostena, ale toto téma jsme nestihli včas odchytit. Naše plány se vytratiliy a nakonec jsme začali tvořit až v průběhu třetího ročníku. Dlouho jsme přemýšleli, nakonec nám však pan Mgr. Pobořil navrhnul dvojkovou soustavu. Chtěli jsme vytvořit přehled různých pravidel počítání v ní, ale to se ukázalo jako velmi složité. Zakotvili jsme nakonec u tvorby zajímavých netradičních příkladů založených na dvojkové soustavě.

Naše práce, která stručně shrnuje přehled různých číselných soustav a popisuje podrobněji dvojkovou soustavu, obsahuje především naše originální příklady o různé obtížnosti. Porotu sočky pravděpodobně oslovila především naše odvaha a v krajském kole určitě i odstranění předešlých nedostatků a to, že se díky panu Pobořilovi podařilo zařadit jednu z úloh do matematické soutěže KOS Matematického ústavu Slezské univerzity v Opavě.

Touto cestou bychom chtěli poděkovat panu profesorovi za velkou pomoc, materiály, ze kterých jsme čerpali a také za úsilí, které do práce spolu s námi vložil. Těšíme se na celostátní kolo, které se bude konat v Prostějově od 15. do 17. června. Držte nám palce!

Martin Caletka, 3.A

Pozn. aut.: Martin si za své odhodlání jít za vítězstvím v letošní SOČ zaslouží obrovskou pochvalu, protože dokonce dal v šanc i účast na letošním sportovním kurzu, na který se velice těšil a z něhož bude muset kvůli SOČ dříve odjet. Je to veliký bojovník, stejně jako Darja.

Kategorie: Matematika