Europoslanec na Slezském gymnáziu


15. 5. 2007 – Čtvrtek 3. května 2007 se na Slezském gymnáziu nesl ve znamení návštěvy českého europoslance Hynka Fajmona z ODS.Celá událost se seběhla poměrně rychle. Učitelé Kamila Tkáčová a Roman Kollár ráno před zahájením vyučování oběhli všechny své semináře a seznámili jejich osazenstvo se situací. Největší radost zavládla ve 3. B, protože přibližně 15 žáků mělo v době setkání psát dvě písemky. Nejenže se po oznámení Mgr. Tkáčové oběma vyhnuli, ale ještě dostali možnost konfrontace s politikem Fajmonem.

Začátek přednášky byl nakonec pro menší problém s promítací plochou a kapacitou jedné ze tříd pozdržen a po přesunu do jiné místnosti proběhl v úvodu čtvrté vyučovací hodiny na učebně 225.

Našeho europoslance doprovázela dvojice jeho spolupracovníků. Po zapojení počítače celá, přibližně hodinu a půl trvající diskuze začala. Fajmon nejprve hovořil o Evropské unii jako takové a vysvětlil studentům významy 4 svobod, na kterých je EU postavena. Velice uvolněný, zajímavý a v neposlední řadě humorný projev člena politické strany ODS udělal na studenty dojem a nebyl snad nikdo, kdo by nedával pozor. Europoslanec nám dále představil úkoly, jež jeho práce přináší. Poté následovaly dokonce podrobnosti o jeho platu a celá debata směřovala ke studentskému referendu o tom, zda přijmout EURO, či nikoliv. Hlasování všechny přítomné rozdělilo do tří táborů. A sice na dvě skupiny radikálních příznivců, popřípadě odpůrců a na ty, kteří ještě nezastávali vůči této problematice žádné stanovisko. Nakonec zvítězil proud spíše konzervativně uvažujících studentů, který by dal EURU velké „stop“. Diskuze posléze přešla do své závěrečné fáze, v níž byla na programu beseda. Žáci i učitelé zasypali europoslance dotazy nejen o EU; Hynek Fajmon téměř všechny zdárně zodpověděl a většina ze zúčastněných si po skončení celou přednášku nemohla vynachválit.

Vedení školy bylo s touto akcí rovněž nadmíru spokojeno a pro příští rok už plánuje, že by se rozmluva o Evropské Unii mohla zopakovat.

Petr Dušek, 3.B

Kategorie: Základy společenských věd